Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Venäjä: Zaporizhzhjan ydinvoimalapalo sammutettu – IAEA: Sankka savu kohosi räjähdysten jälkeen

0:20Ukrainassa Zaporizhzhjan ydinvoimalan alueella syttyi tulipaloUkrainassa Zaporizhzhjan ydinvoimalan alueella syttyi tulipalo
Julkaistu 11.08.2024 22:19(Päivitetty 12.08.2024 05:14)
Toimittajan kuva

Jari Heikkilä

jari.heikkila@mtv.fi

STT

Venäjä ja Ukraina syyttävät palosta toisiaan.

Ukrainassa Zaporizhzhjan ydinvoimalan alueella syttynyt tulipalo on saatu täysin sammumaan, sanoo Venäjän nimittämän miehityshallinnon edustaja.

Ukrainan sunnuntaina julkaisemalla videolla näkyi voimalan jäähdytystornista nousevan sankkaa savua. Tornin juurella näkyi liekkejä.

Venäjä ja Ukraina ovat syyttäneet tulipalosta toisiaan. Miehityshallinnon edustajan mukaan palon syynä oli Ukrainan joukkojen kranaattituli. Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyi puolestaan sanoi, että alueella olevat venäläisjoukot sytyttivät tulipalon.

Ukrainan presidentti Volodymyr Zelenskyin mukaan Venäjän joukot sytittävät tulipalon ydinvoimalan alueella. 

Zelenskyin mukaan palo näkyy ukrainalaisten hallussa olevalle alueelle. Zelenskyin mukaan säteilyarvot ovat kuitenkin normaalit.

Zelenskyi jakoi X:ssä videon, jolla näkyy ydinvoimalasta nouseva musta sankka savupatsas.

Myös kansainvälinen atomienergiajärjestö IAEA sanoo havainneensa ydinvoimala-alueelta nousevan voimakkaan savun. IAEA:n mukaan savua alkoi muodostua useiden räjähdysten jälkeen. IAEA:n mukaan tilanteella ei ole raportoitu olevan vaikutusta ydinturvallisuuteen alueella.

IAEA kertoo kuulleensa ydinvoimalasta tietoja väitetystä dronehyökkäyksestä.

Laitoksesta vastaavan Nikopolin kaupungin viranomaisen mukaan epävirallisten tietojen mukaan Venäjän joukot olisivat sytyttäneet suuren määrän auton renkaita tuleen voimalaitoksen jäähdytystornien luona. Virnanomainen kehotti asukkaita pysymään rauhallisina.

Zaporizhzhjan alueen miehityshallinnon viranomaisen Evgeny Balitskyn mukaan laitoksen jäähdytystornien luona syttyneellä tuliplaolla ei ole vaikutusta laitoksen turvalliseen käyttöön. 

Balitsky syytti palosta Ukrainaa. Hänen mukaansa tulipalo syttyi Ukrainan tulitettua läheistä Enerhodarin kaupunkia.

Zelenskyin mukaan Venäjä on käyttänyt ydinvoimalaa niin Ukrainan, Euroopan kuin koko maailmankin kiristykseen siitä saakka kun sai sen haltuunsa.

– Odotamme, että maailma reagoi, odotamme että IAEA (Kansainvälinen atomienergiajärjestö) reagoi. Venäjä on pantava vastuuseen tästä. Vain Ukrainan hallussa Zaporizhzhjan ydinvoimala voi palata normaaliuteen ja täydelliseen turvallisuuteen, Zelenskyi kirjoittaa.

Venäjä on miehittänyt Zaporizhzhjan aluetta maaliskuusta 2022. Ydinvoimalan toiminta ajettiin alas myöhemmin samana vuonna.

1:58Ukraina hyökkää tuhansilla sotilailla – Venäjä jatkaa evakuointejaanUkraina hyökkää tuhansilla sotilailla – Venäjä jatkaa evakuointejaan (Kymmenen uutiset 11.8.2024)

Lisää aiheesta:

Ukrainan sodassa uuden ja hyvin vaarallisen vaiheen alku, varoittaa kansainvälinen atomienergiajärjestöZelenskyi: Venäjä iski verensiirtokeskukseen, tietoja kuolleista ja haavoittuneista – MTV seurasi sotaaIAEA:n johtaja: Zaporizhzhjan ydinvoimalan "fyysistä koskemattomuutta on rikottu" – MTV seurasi sotaa 1.9.Venäjän ammusvarastossa tulipalo lähellä Ukrainan rajaa – MTV seuraa sotaaYK:n viljalaiva lähti Ukrainasta kohti Afrikkaa – MTV seurasi sotaa Ukrainan Zaporizhzhjan ydinvoiman palo saatu sammutettua – Zelenskyi: "Terrorivaltio turvautui nyt ydinterroriin"
Ukrainan sotaVolodymyr ZelenskyiYdinvoimaTulipalotUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ukrainan sota
  • 09:11
    Pakotteet

    WSJ: Näin Trump teki päätöksen Putinin rankaisemisesta – "Pyritään katkaisemaan kaula"

  • 05:36
    EU

    Venäjän 140 miljardia Ukrainaan jäi jumiin – Belgia kertoi, miksi EU laittoi suurlainan jäihin

  • Eilen23:33
    EU

    EU-mailta vesitetty kompromissi merkittävästä Ukraina-tuesta

  • Eilen21:48
    Ukraina

    Venäjä iski päiväkotiin Ukrainan Harkovassa – järkyttävät hetket tallentuivat videoille

  • Eilen19:36
    Vladimir Putin

    Putinilta öljyuhkaus: "Venäjä ei tule koskaan taipumaan painostuksen alla"