Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

"Jutilan rooli voisi sopia minulle": Näyttelijävalinta elokuvaan MM95-kullasta veti paikalle satoja toiveikkaita

2:10MM95-kultajuhlista tehdään elokuva
Julkaistu 15.02.2017 19:34

MTV UUTISET – STT

Espoolaisen jäähallin aula täyttyi keskiviikkona luistimista, jääkiekkomailoista ja sadoista toiveikkaista nuorista miehistä, kun tuotantoyhtiö Yellow Film & TV etsi esiintyjiä vuoden 1995 jääkiekon maailmanmestaruudesta kertovaan elokuvaan.

Koekuvauksissa haettiin luistelutaitoisia nuoria miehiä esittämään kultajoukkueen 23:a pelaajaa. Kaikkiaan kuvauksiin oli ilmoittautunut noin 800 kiinnostunutta.

Näyttelijäkokelaat kävivät parikymmenpäisissä ryhmissä jäällä esittelemässä luistelu- ja kiekonkäsittelytaitojaan, ja vakuuttavimmat pelimiehet valikoitiin jatkokarsintaan.

Koekuvaukset houkuttelivat paikalle kiekkoilijoita eri puolilta Suomea. Roope Päivänurmi, 21, oli tullut kuvauksiin Joensuusta. Puolustajan paikkaa kiekkokaukalossa pelannut Päivänurmi pohdiskeli, että kultajoukkueen kapteenin Timo Jutilan rooli voisi sopia hänelle.

Päivänurmi valmistautui koekuvauksiin katsomalla junamatkalla klippejä vuoden 1995 finaaliottelusta. Näyttelijänkokemusta Päivänurmelle ei ole ehtinyt karttua, mutta pelikokemusta 13 vuoden kiekkouralla sitäkin enemmän.

– Kaveriporukassa olen läppää heittänyt, mutta siinä taitavat mun näyttelemiseni olla.

37967574
Joensuusta kuvauksiin saapunut Roope Päivänurmi, 21, voisi nähdä itsensä kultajoukkueen kapteenin Timo Jutilan roolissa.Lehtikuva

"Henkisesti valtava asia"

95-nimisen elokuvan kuvaukset alkavat huhtikuussa, ja teattereihin sen on määrä tulla joulukuun lopussa, itsenäisyyden satavuotisjuhlavuoden päätteeksi.

Elokuvan tapahtumat sijoittuvat finaaliviikonloppuun Suomessa ja Tukholmassa. Rakenteeltaan 95 on niin sanottu episodielokuva, jossa kiekkosankarien ja tavallisten lätkäfanien tarinat limittyvät toisiinsa.

Elokuvan ohjaa Aleksi Mäkelä, joka sai kokemusta urheiluelokuvan teosta ohjatessaan vuonna 2006 valmistuneen mäkihyppysaagan Matti. Mäkelä on kuvannut miesporukoita myös menestyselokuvissaan Pahat pojat (2003) ja Rööperi (2009).

4:01Leijonalegenda Lehtinen mukana MM95-elokuvassa

Tuottaja Jarkko Hentulan mukaan 95 on elokuva "kiekosta ja kansakunnasta".

– Monet historioitsijatkin ovat todenneet, että vuoden -95 maailmanmestaruus oli se käänteentekevä tapaus, joka tappoi 90-luvun laman ja joka sai Suomen lähtemään nousuun. Se oli henkisesti niin valtava asia, että se on yksi Suomen itsenäisyyden ajan suurimmista voitoista, Hentula hehkutti.

37967435Kultajoukkueen laitahyökkääjä Jere Lehtinen ja elokuvan ohjaaja Aleksi Mäkelä.Lehtikuva

Pihapelailijat pois

95-elokuvan tekijätiimissä on mukana myös kultajoukkueen legendaarisen Tupu, Hupu & Lupu -ketjun laitahyökkääjä Jere Lehtinen. Lehtinen antaa tekijöille asiantuntija-apua jäällä, vaihtoaitiossa ja pukukopissa tapahtuvissa kohtauksissa, jotta niistä saadaan mahdollisimman todenmukaisia.

Keskiviikon koekuvausten näyttelijäkandidaattien tasoa Lehtinen arvioi vaihtelevaksi. Mukana oli ilmiselviä pihapelailijoita, mutta myös todellisia tekijämiehiä.

– Siinä vaiheessahan vasta otetaan miehestä mittaa, kun pannaan jäälle luistelemaan kaikki varusteet päällä, Lehtinen sanoi.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lisää aiheesta:

Marko Jantusen tarina taipuu elokuvaksi – menestysohjaaja lyö päihteisiin sortuneen kiekkoilijan elämän värikkäät tarinat peliin: "Tapahtunut paljon selvinpäinkin"Kommentti: 95-elokuva vaikutti hirveältä – muutama oiva ratkaisu sai mielen muuttumaanSaku Koivua näyttelevä Jon-Jon Geitel muistelee MM95-huumaa: "Faija pomppi kalsareillaan Suomen tehdessä maaleja"Sebastian Rejman laihdutti 7 kiloa legendaarisen Raimo "Raipe" Helmisen roolia vartenMaalivahtilegenda Jukka Tammea näyttelevä Lauri Tilkanen: "Pelaajien muistikuvat ovat yllättävän hataria"Leijonat-legenda Timo Jutilan luistimiin astuva Joel Hirvonen: "On kunnia näytellä kansallissankaria"
JääkiekkoKulttuuri

Tuoreimmat aiheesta

Jääkiekko
  • 07:59
    NHL

    Ukko-Pekka Luukkonen nollasi Aleksandr Ovetshkinin ja onnistui hurjassa tempussa

  • 07:37
    NHL

    Mikko Rantaselta jäätävä osuma suomalaisten kohtaamisessa

  • 07:30
    Liiga

    SM-liigassa miljoonien uhka: Seuroille katastrofaalinen vaikutus

  • 06:56
    Sveitsin Liiga

    Jesse Puljujärvi: Olen ampunut itseäni nilkkaan

  • Eilen21:57
    NHL

    Brad Lambert niittasi NHL-uransa ensimmäisen maalin: "Uskomatonta"