Jussi69 sairastui keuhkokuumeeseen ja on siitä syystä lääkärin kehotuksesta pois The 69 Eyes -yhtyeen rumpujen takaa loppuvuoden keikoilta.
MTV.fi:n puhelimitse tavoittama Jussi69 kertoo, että keikkoja The 69 Eyes -yhtyeen kanssa olisi ollut 17. joulukuuta saakka.
– Olen 25-vuotisen urani aikana soittanut hyvin monta keikkaa kuumeessa tai muuten kipeänä, joka on ollut puhdasta jääräpäisyyttä. Sen voi kääntää melkein hulluudeksi. Minulla oli kesällä terveysongelmia ja silloin tuli luvattua itselleni sekä lääkäreille, jos on jotain pielessä, niin peli pitää puhaltaa heti poikki, Jussi kertoo MTV.fi:lle.
Jussi69 oli ollut muutaman viikon The 69 Eyesin kanssa Yhdysvalloissa, jonka jälkeen bändi jatkoi keikkailua vielä Briteissä ja Euroopassa.
– Huomasin yhdessä vaiheessa olevani kuumeessa. Minulla oli hemmetin huono ja voimaton olo. Totesin, etten voi leikkiä terveyden kanssa ja minun oli pakko lopettaa kiertue omalta osaltani siihen, murheellinen rumpali kertoo.
Tämän jälkeen hän saapui Suomeen ja hakeutui lääkäriin, jossa hänellä todettiin olevan vakava keuhkokuume.
– Päädyimme lääkärin kanssa siihen, että vuoden loput keikat jäävät minulta soittamatta. Kysyin lääkäriltä erikseen, että saanko tehdä kolme radio-ohjelmaa viikossa, jossa käytännössä istun nojatuolissa puhumassa ja kävelen muutaman sata metriä himasta töihin. Lääkäri hyväksyi sen, mutta ei todellakaan suositellut keikkailua lentämisineen, matkusteluineen ja unettomine öineen fyysisestä rasituksesta puhumattakaan, Jussi kertoo.


