Puolustusministeri Jussi Niinistön (sin.) mukaan kaksoiskansalaisilla on jatkossakin pääsy sotilasvirkoihin lakiin kirjattavan erivapauden myötä.
Puolustusministeri Jussi Niinistö on tuomassa syksyn aikana eduskuntaan lakiesityksen, joka kieltäisi kaksoiskansalaisten pääsyn Puolustusvoimien sotilasvirkoihin ja Maanpuolustuskorkeakoulun upseerikoulutukseen.
Niinistö kuitenkin sanoo MTV:n Uutisextran haastattelussa, että tie upseeriksi olisi jatkossakin auki tiettyjen maiden kaksoiskansalaisille.
– Kaikkeen tähän lainsäädäntöön liittyy erivapaus. Eli kun olet demokraattisen oikeusvaltion ja Suomen kaksoiskansalainen, niin mitään ongelmia ei pitäisi olla. Esimerkiksi ruotsinsuomalainen, joita on tuhansia kaksoiskansalaisia, niin en näkisi mitään ongelmaa, jos he haluavat pyrkiä sotilasvirkoihin, Niinistö sanoo.
Niinistöltä kysyttiin, saisivatko niin sanotusti sopivien maiden kaksoiskansalaiset erivapauden automaattisesti.
– Erivapauteen tulee tietty prosessi, ja kyllä sanoisin, että aika ihmeellinen ruotsinsuomalainen tai sveitsinsuomalainen pitää olla, että ei tätä erivapautta saisi, Niinistö vastasi.
Sukset ristissä Mykkäsen kanssa
Puolustusministeriön ohella myös sisäministeriössä on valmisteltu kaksoiskansalaisiin liittyvää lakiesitystä, joka koskisi sisäministeriön alaista Rajavartiolaitosta. Tarkoitus oli, että kaksoiskansalaisuuskielto tulisi myös Rajavartiolaitokseen.

