Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Junakaaos vaikutti useisiin tuhansiin ihmisiin, mutta se olisi voinut olla paljon pahempikin – VR: "Hyvä, ettei tapahtunut aamuseitsemältä"

0:30Junaliikenteessä merkittävä häiriö: Junat pysähdyksissä vian takia koko Etelä-Suomessa
Julkaistu 20.09.2018 13:28

Mika Niskanen

mika.niskanen@mtv.fi

Junat seisoivat Etelä-Suomessa eilen illalla noin puolitoista tuntia huoltotöiden yhteydessä sattuneen häiriön takia. Pahimmillaan kaukoliikenteen junat olivat lähes kolme tuntia myöhässä.

Video: Junaliikenteessä oli eilen illalla mittava häiriö.

Häiriö vaikutti useisiin tuhansiin ihmisiin, arvioi VR:n viestintäpäällikkö Mira Linnamaa. Tilanteen takia pysähdyksissä oli yhteensä 36 lähi- ja kaukojuna.

Lue myös:

Palapeliä ja junatetristä: Näin Suomen junaliikennettä ohjataan – MTV vieraili ohjauskeskuksessa

Liikenneohjaus 12
MTV Oy

– Hyvä asia on se, ettei häiriö tapahtunut aamuseitsemältä tai aikaisemmin iltapäivällä, eli työpaikkaliikenteen aikana. Liikenne on ilta-aikaan maltillisempi kuin työmatkalaisten liikkuessa, Linnamaa sanoo.

Lähes kaksi tuntia myöhässä

Linnamaan mukaan pisimmät myöhästymiset olivat kaukoliikenteessä lähes kolme tuntia ja lähiliikenteessä noin puolitoista tuntia.

– Kaukoliikenteen yhdessä junassa voi olla jopa 700 ihmistä, Linnamaa kuvailee.

Vaikutuksia oli myös lentokenttäliikenteeseen. HSL järjesti korvaavia linja-autoja molempiin suuntiin paikatakseen tilannetta.

"Poikkeuksellinen tilanne"

Linnamaa kuvailee häiriötä poikkeukselliseksi. Hän ei muista milloin vastaavan laajuista häiriötä olisi aikaisemmin tapahtunut.

– Tämä oli hyvin poikkeuksellinen tilanne. Näin isoja ratainfrasta johtuvia vikahäiriötilanteita ei kovin usein tapahdu, hän sanoo.

– Pahoittelemme tietenkin meidän puolesta. Tämä oli todella harmillinen juttu. Teimme yhteistyössä Liikenneviraston kanssa kovasti hommia, jotta saimme tietoa liikkumaan eteenpäin ja junat vihdoin liikenteeseen, hän sanoo

Lisää aiheesta:

Junaliikenne tökkii ympäri Suomea – pakkaset jäädyttävät kalustoaViivästyneet ratatyöt syöksivät junaliikenteen kaaokseen – miksi niitä tehdään kiireisinä juhlapyhinä? Väylävirasto kertooJunat yli 13 tuntia myöhässä, tuhansien matka viivästyi kolmen eri ratavaurion vuoksi – Jukolan viesti vei bussitkin junamatkustajia auttamastaSurkea luku! Iltakymmeneltä vain 12 prosenttia VR:n kaukoliikenteen junista aikataulussa – "Vastaavia päiviä on muutamia vuodessa"Lumi viivästyttää raideliikennettä – kaukojunilla pitkiä myöhästymisiä Miksi suunniteltu sähkökatko sai koko rataliikenteen kaaokseen? Taustalla onneton sattuma – "Nämä yhdessä aiheuttivat massiivisen liikennehäiriön"
JunatVRRuuhkatKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Junat
  • Eilen21:12
    Politiikka

    Turun tunnin junasta sopu – Orpo Turun Sanomille: "Kyllä tämä on tässä"

  • Eilen05:17
    Lulu Ranne

    Ministeri: Tunnin junasta ehkä sopu perjantaina

  • to13:49
    Politiikka

    Ministeri Ranne: Tunnin junasta voi tulla sopu pian

  • 21.10.20:46
    Julkinen liikenne

    Junat korvataan busseilla Oulun ja Rovaniemen välillä torstaihin asti

  • 21.10.09:44
    VR

    Junaliikenne Oulun ja Rovaniemen välillä poikki