Toyotan japanilaiskuljettaja Takamoto Katsuta on ottanut uuden askeleen kohti rallin MM-sarjan huippua tällä kaudella.
MAINOS
MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!Japanin MM-ralli 28.–31.5.
Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2026.
Viiden ajetun MM-rallin jälkeen Katsuta on sarjassa viidentenä ajettuaan kaikissa ralleissa pisteille. Ruotsin lumilla helmikuussa sekä Portugalin soralla toukokuussa japanilainen oli neljäs. Portugalissa oli lähellä myös uran toinen palkintosija, mutta Hyundain konkarikuski Dani Sordo nipisti kolmanneksi 2,1 sekunnin turvin.
LUE MYÖS: Piileekö Safari-rallissa uudet hybridikilpurit hyydyttävä vaara? Jari-Matti Latvala povaa autoille kovaa haastetta
Katsutan valmentajana toimiva entinen WRC-kuski Juho Hänninen kokee japanilaisen kypsyneen selvästi kuljettajana.
– Näen "Takan" potentiaalin aika korkealla. Olen hänen kyydissään istunut paljon, ja siitä ei ole epäilystä, etteikö hän osaisi ajaa hemmetin kovaa. Hän ei myöskään pelkää mitään, Hänninen kehuu MTV Urheilulle.
– Tänä vuonna selkeä kasvunmerkki on ollut, että hän on malttanut ajaa omaa vauhtiaan. Esimerkiksi Portugalissa Taka ajoi kaksi päivää kilpaa Sordoa vastaan, mutta ei silti lähtenyt ajamaan yli, vaan ajoi niin, mikä hyvältä tuntui.
