Ikoninen Safari-ralli pistää kuljettajaparit ja kaluston koetukselle tänä viikonloppuna. Keniassa ajettava kilpailu ei ole enää samanlainen maratonseikkailu, jota se oli vielä pari vuosikymmentä sitten. Mutta silti Safari tarjoaa haasteen, jollaista ei ole missään muussa rallin MM-sarjan osakilpailussa.
MAINOS
MM-ralli yksinoikeudella
MTV Katsomossa!Japanin MM-ralli 28.–31.5.
Kaikki suorat ajolähetykset MTV Maxilla ja MTV Katsomossa kaudella 2026.
Kilpailu palasi osaksi MM-sarjaa viime vuonna. Nykyiseen formaattiin istutettu kisa näytti, että myös reilun 300 erikoiskoekilometrin aikana voi sattua ja tapahtua.
LUE MYÖS: Kalle Rovanperä yllättyi rajusta haasteesta: "En odottanut ihan noin vaikeaa"
Vuosi sitten kisaan starttasi 11 WRC-autoa, joista vain viisi selvisi maaliin saakka ilman yhtäkään keskeytystä. Kalle Rovanperä keskeytti kisan kertaalleen, mutta sijoittui tästä huolimatta kuudenneksi tallitoverinsa Sebastien Ogierin voittamassa kilpailussa.
Kuljettajat raportoivat tämän vuoden kisan nuotituksen jälkeen, että tiet ovat tällä kertaa jopa rajummassa kunnossa kuin viime kaudella. Tämä tietää todellista koetinkiveä uusille Rally1-hybridikilpureille, jotka tulivat MM-sarjan pääluokkaan täksi kaudeksi.
– Minua jännittää se, kun mennään toiselle ajokerralle. Hiekkaa paiskautuu konepellille ja sitä kautta se voi mennä jäähdytysjärjestelmiin. Kuinka pitkälle ja kuinka moniin paikkoihin hiekka tunkeutuu? Tämä on sellainen elementti, jota ei ole muissa kisoissa nähty, Toyotan tallipäällikkö ennakoi MTV Urheilulle.
