Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

JSN:n puheenjohtaja pitää Suomenmaan vihjailuja asiattomina ja virheellisinä

Lehtikuva
Julkaistu 24.03.2017 14:27

MTV UUTISET – STT

Pääministeri Juha Sipilän (kesk.) toiminnasta annettu lausuma oli Julkisen Sanan Neuvostossa yksimielinen, sanoo JSN:n puheenjohtaja Elina Grundström. Hän huomauttaa, että äänestys koski pelkästään Yleisradion toimintaa.

Grundström haluaa oikoa keskustan äänenkannattajan Suomenmaan pääkirjoitusta, joka antoi ymmärtää, että langettavan päätöksen taustalla olisi ollut poliittisia mieltymyksiä. Lehti nosti esiin, että kaksi langettavan puolesta äänestänyttä on entisiä Vihreän Langan päätoimittajia.

– Äänestetystä ratkaisusta näkyy hyvin selvästi, mitä siinä ratkaisstiin. Äänet jakautuivat muun muassa sen mukaan, kuinka voimakkaasti painotettiin päätoimittajan vapautta kaikesta huolimatta päättää sisällöistä. Ei sillä ole puoluepolitiikan kanssa mitään tekemistä.

Grundström painottaa, ettei ole koskaan ollut minkään puolueen jäsen. Hän oli Vihreän Langan päätoimittaja 2006–2010, jolloin lehtiyhtiö oli itsenäinen. Hänen mielestään on asiatonta nostaa ihmisten taustoja tällä tavalla esiin.

– On myös tuotu esiin, että JSN ei olisi saanut tehdä sananvapauden rajoittamiseen liittyvää lausumaa. Se on harhakäsitys. Sanan- ja julkaisemisen vapauden puolustaminen on meidän normaalia, perussopimuksessa mainittua toimintaamme ja sitä tehdään sananvapauden rajoittamista koskevilla lausumilla. Ei tämä ole mikään uusi keksintö.

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Ylen uutisointi päätöksestä tutkitaan

Grundströmin mukaan JSN tutkii vielä, uutisoiko Yle JSN:n langettavan päätöksen ohjeen mukaisesti. Ohjeessa sanotaan, että langettavat päätökset on julkaistava viipymättä ja ilman välittömiä kommentteja. Yle julkaisi päätöksen yli kahden ja puolen tunnin kuluttua. Sitä ennen esimerkiksi päätoimittaja Atte Jääskeläinen oli kertonut oman näkökulmansa tapaukseen.

– En ole ehtinyt perehtyä siihen, miten se tarkalleen ottaen meni, mutta vaikuttaa siltä, että meidän täytyy katsoa se ihan rauhassa tarkasti, sanoo Grundström.

Hän ei ota kantaa siihen, mitä välitön kommentointi käytännössä tarkoittaa. Grundströmin mukaan ohje on vanha ja siinä on ajateltu ennen kaikkea sitä, ettei mennä heti mitätöimään päätöstä.

– Digitaalisten alustojen myötä kommentointi näyttää viime aikoina muuttuneen ja nopeutuneen. Meidän täytyy jossain vaiheessa pohtia tätä kokonaisuutena neuvostossa. Joissakin aiemmissakin tapauksissa on pohdittu, onko kommentointi tullut liian nopeasti.

Jääskeläinen sanoi STT:lle, että JSN:n päätös julkaistiin Ylellä varsin tavanomaisessa aikataulussa päätöksen saamisen jälkeen. 

Lisää aiheesta:

Saiko Marinin bilevideoita julkaista medioissa? JSN pitää harvinaisen tiedotustilaisuuden ratkaisuistaan – "Täysin poikkeuksellista" Erimielisyys artikkelista kiihtyy – Suomen Kuvalehden päätoimittaja kumoaa JSN:n puheenjohtajan väitteet Julkisen sanan neuvoston Yle-ratkaisusta alkoi kova jälkipyykki – neuvoston jäsenen somekäytökselle kritiikkiä Kommentti: JSN:ltä omituinen langettava päätös Ylelle – yleisö ja toimittajat olisivat ansainneet selkeän ratkaisun Ylen päätoimittaja Jääskeläinen ei aio erota JSN:n langettavasta ratkaisusta huolimatta – toimitusjohtaja tukee ratkaisuaYlen hallituksen jäsen: Päätös rajoittaa Sipilä-uutisointia oli hätiköity
Kotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Kotimaa
  • 06:15
    Talouskasvu

    Etla alentaa kasvuennustettaan 0,8 prosenttiin – kotitalouksien kulutus sakkaa

  • 06:12
    Yrittäjyys

    Vaasan energiakummisetä tylyttää tehotonta vihreää siirtymää: "Kukaan ei osaa, kaikki saa rahaa" – näillä keinoilla Suomi nousee

  • 05:39
    Yhteiskunta

    Arkkipiispa ja professori kertovat, miten tunnistaa hyvän ja pahan: "Kansan syvissä riveissä piilee totuus"

  • 05:16
    Politiikka

    HS-gallup: SDP karkaa entistä kauemmaksi kokoomuksesta

  • 05:06
    Syntymäpäivät

    Satavuotiaan Helgan tyttäret yllättivät päivänsankarin "polttariretkellä" – kohtaaminen Kauppahallilla sulatti sydämet