Jos sinäkin lämmität autoasi näin, lopeta heti – yleinen tapa voi olla hengenvaarallinen
Suomen talvi paukkuvine pakkasineen haastaa ulkokäyttöönkin tarkoitettujen sähkölaitteiden toimivuuden ja kestävyyden.
Valitettavan moni suomalainen käyttää autonsa lämmittämisen apuna jatkojohtoa, vaikka se onkin suositusten vastaista. Aiheesta tiedottavan Sähkö- ja teleurakoitsijaliitto STULin mukaan myös sähköautojen lataaminen vääränlaisilla välineillä on kasvava huolenaihe.
STUL kertoo, että auton lämmittimen liitäntäjohdolle on asetettu kylmissä olosuhteissa muun muassa taivutuskestävyyden osalta tiukemmat vaatimukset kuin muille ulkokäyttöön tarkoitetuille jatkojohdoille. Johtojen on toimittava jopa –40 pakkasasteessa.
Sähköautojen latausjohtojen standardit puolestaan edellyttävät, että letku toimii –35 pakkasasteessa. STUL kuitenkin varoittaa, että latausjohdoissakin on näkynyt Suomen olosuhteisiin sopimattomia tuotteita, joita on hankittu erinäisistä nettikaupoista. Pahimmillaan jopa maahantuodun auton alkuperäisen laturin johdossa on havaittu puutteita.
Lue myös: Älä tee auton lämmitystolpan kanssa tätä hengenvaarallista virhettä – näin käytät sitä oikein
STULin mukaan monet markkinoilla olevat halpatuontikaapelit halkeilevat, kun mittari näyttää miinusta, paljastaen pahimmassa tapauksessa kupariset johtimet alttiiksi kosketukselle. Kun tällainen kaapeli on kytkettynä sähköverkkoon, johtimien koskettaminen on hengenvaarallista.
Älä käytä jatkojohtoa auton lämmitykseen tai lataamiseen
STUL muistuttaa, että jatkojohtoja – edes ulkokäyttöön tarkoitettuja – ei pidä käyttää auton lämmityksessä eikä lataamisessa. Sen lisäksi, että ulkokäyttöön suunnitelluille jatkojohdoille ei ole samanlaisia pakkaskestävyysvaatimuksia kuin lämmittimen liitäntäjohdoille ja sähköauton latausjohdoille, liittyy niiden käyttöön muitakin riskejä:
- Jatkojohto ei välttämättä sovellu ympäröiviin olosuhteisiin.
- Sähköauton latauksessa jatkojohto on merkittävä heikko lenkki pitkäaikaisessa kuormituksessa.
- Jatkojohto voi aiheuttaa palovaaran.
Lähde: Sähkö- ja teleurakoitsijaliitto
Uusimmat
-
09:44
250-jalkaisen superjahdin ohjausjärjestelmä petti kohtalokkaassa paikassa – video näyttää, kuinka alus teki tuhoa rannassa
-
09:44
Kommentti: Hannu Mikkola osoitti tiukimmassa mahdollisessa paikassa olevansa täydellinen esimerkki siitä, mikä rallissa on parasta
-
09:30
Edustajainhuone hyväksyi Bidenin jättimäisen 1,9 biljoonan dollarin koronaelvytyspaketin
-
09:30
Janne Katajalta odottamattomia paljastuksia itsestään – kertoo nyt, miksi pelkää sairaalloisesti bakteereja ja tilaa ravintola-annokset lasten listalta
-
09:20
Krista Pärmäkosken kisakunto vielä mysteeri jopa suomalaistähdelle itselleen – "Varmasti kysymysmerkki kaikille"
-
09:17
Ruotsi valmistautuu Isis-perheiden paluuseen – jokaisesta lapsesta tehty huoli-ilmoitus
-
09:10
Loppuvatko Ferrarin sisäiset sodat Sebastian Vettelin lähdön jälkeen? – Talli linjasi odotuksensa kaksikolle: "Yksikään yksilö ei mene tiimin edelle"
-
09:09
Kalle Rovanperä hyökkää takaa-ajoon: Rovaniemen MM-rallissa ratkaisujen päivä – MTV Urheilu seuraa
-
09:06
Tiger Woods on toipumassa – kiittää saamastaan tuesta
-
09:03
Christoffer Strandberg esitti jälleen imitaation tasavallan presidentistä – palautetta ei toistaiseksi ole kuulunut: "Ei ole nyt Sauli laittanut DM:ää"
-
08:55
Voiko sipseistä todella tehdä hyvää perunamuusia? MTV testasi somea hämmentäneen ohjeen
-
08:54
NHL:n yön suomalaiset: Tehoiltaa viettänyt Mikko Rantanen asetti mailansa oikeaan paikkaan
-
08:45
Maastohiihdon seuraava valtiatar astuu esiin tänään MM-kisoissa – "Äärimmäinen kone, tiet auki tähtiin"
-
08:42
Aseellisessa ryöstössä varastetut Lady Gagan koirat palautettu – maksoiko tähti luvatun puolen miljoonan dollarin löytöpalkkion?
-
08:31
Rallimaailma suree Hannu Mikkolaa – "Yksi kaikkien aikojen parhaista kuljettajista on kuollut"
-
08:20
Korona on armoton vihollinen, mutta Risto Isomäen mukaan taistelusta voi seurata paljon hyvääkin: "Siitä on meille paljon iloa"
-
08:20
Isometsä: Tällä tavalla Iivo Niskanen taistelee tänään mitalista – "Ehdotonta"
-
08:11
IL: Ano Turtiainen erotettiin perussuomalaisista
-
08:11
Haitissa massapako vankilasta: 25 kuoli, 200 vankia edelleen karkuteillä
-
08:05
Valloittava Nuppu-karitsa leikkii koirien kanssa ja asioi eläinkaupassa: "Luulen, että aika monet kyllä hieraisivat silmiään"
-
Lataa lisää