Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Jopa 600 000 neliötä valtion toimistotilaa voi jäädä tarpeettomaksi – korona jättää työtapoihin suuria muutoksia

8:23Ensin stressasi koronan tuoma etätyö, nyt töihinpaluu - mikä avuksi?Katso myös: Viime syksynä puhuttiin etätyön ja töihinpaluun aiheuttamasta stressistä.
Julkaistu 10.05.2021 14:37
Toimittajan kuva

Ossi Rajala

ossi.rajala@mtv.fi

OssiRajala

Koronavirus pakotti monen toimistotyöläisen etätöihin ja ainakin osa halukkaista on saamassa mahdollisuuden jatkaa etätyöskentelyä. Esimerkiksi valtio aikoo mahdollistaa etätyöskentelyn ja monipaikkaisen työn jatkumisen korona-ajan jälkeen.

Valtiovarainministeriön kansliapäällikkö Juha Majanen kertoi tänään pidetyssä tiedotustilaisuudessa, että valtio saattaa vähentää rutkasti toimistotilojaan tulevaisuudessa uusien työtapojen myötä.

– Senaatti-kiinteistöjen arvion mukaan valtion noin 1,2 miljoonan neliön toimistotiloista noin puolet voi jäädä ilman käyttötarvetta. Se olisi noin 600 000 neliötä. Kuntasektorilla voi myös olla merkittäviä mahdollisuuksia vähentää tiloja, Majanen kertoo.

Tilojen vähennysmahdollisuus ei synny pelkästään etätyön kautta, sillä valtion suunnitelmissa on myös se, että työpisteitä olisi tarjolla monessa eri rakennuksessa. Näin työntekijä voisi mahdollisuuksien mukaan valita itselleen sopivimman työntekopaikan.

Jos toimistotilaa jää lopulta tarpeettomaksi, valtio voi myydä itselleen tarpeettomia tiloja pois ja saada näin tuloja.

Etätyö- ja etäpalaverikäytännöt ovat lisäksi luoneet jo säästöjä. Valtiovarainministeriössä on laskettu, että matkakustannuksissa säästettiin vuonna 2020 noin 90 miljoonaa euroa, kun työmatkoja kotimaassa ja Euroopassa ei tehty koronan takia.

Hallitus on sopinut kehysriihen yhteydessä siitä, että matkustamista vähennetään jatkossakin siten, että vuosittain säästetään noin 20 prosenttia matkakustannuksista korona-aikaa edeltäneeseen tasoon verrattuna.

Säästöjä tehdään osana talouden tasapainotusta yhdessä työllisyystoimien ja investointipäätösten kanssa.

Valtiovarainministeriö arvioi, että Suomen velkasuhde taittuu laskevalle uralle, jos julkisen talouden rahoitusasemaa vahvistetaan nettona 2-2,5 miljardilla eurolla.

Kyseinen summa on pienentynyt viime syksystä, jolloin koronan talousvaikutusten pelättiin aiheuttavan noin viiden miljardin euron vahvistustarpeen julkiseen talouteen.

EtätyöTyöValtioTalousKotimaa
Toimittajan kuva
Ossi Rajala
MTV Uutiset

Lisää aiheesta:

Syntyykö 370 miljoonan leikkauksista riitaa – kuinka paljon lisäkuluja tulee Ukrainan sodasta? Nämä ovat hallituksen kehysriihen lähtökohdatNäillä keinoilla hallitus kompensoi energian hintojen nousua suomalaisilleTyömatkojen määrä ei palaa enää ennalleen – Kesko-pomo uskoo matkustamisen vähentyvän pysyvästi kymmenillä prosenteillaKotitalousvähennys tuo tutkitusti niukasti hyötyjä ja syö veroja – näin oikeusministeri puolustaa korotuksiaEtätyö todettu monin paikoin toimivaksi ratkaisuksi: Kiireettömämpää oloa ja parempia unia työmatkailun vähentyessäBudjettipäällikkö: valtiontalous painuu tänä vuonna yli 10 miljardia alijäämälle

Tuoreimmat aiheesta

Etätyö
  • 5.12.21:48
    Kela

    Lasse Lehtosen paluu työmatkalta Brysselistä keskeytyi – tämä tiedetään

  • 2.12.14:40
    Kela

    Kelan pääjohtaja Lasse Lehtonen jäi pois töistä

  • 19.11.19:34
    Opiskelu

    Etäopiskelun määrä räjähti – tällaiset ovat korkeakoulujen läsnäolovaatimukset nyt

  • 18.11.19:28
    Kela

    Lasse Lehtonen kutsuttu Kelan valtuutettujen eteen

  • 18.11.10:55
    Työ

    Valtio antoi uudet etätyösuositukset – USU: Näissä virastoissa ei aiota noudattaa