Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jokerit saattaa kohdata suureksi peikoksi muodostuneen Dynamo Moskovan pudotuspelien avauskierroksella: "Voittoisa kaava on vain keksittävä"

Peter Regin kamppaili Dynamo Moskovaa vastaan tiistaina.
Peter Regin kamppaili Dynamo Moskovaa vastaan tiistaina.Matti Raivio/All Over Press
Julkaistu 08.01.2019 22:29

MTV URHEILU-STT

Moskovan Dynamo oli jääkiekon KHL:ssä Jokereille ylittämätön este, sillä venäläisjoukkue otti tiistaina kymmenennen perättäisen voiton. Suomalaisten on keksittävä keinot Dynamon kaatamiseen, sillä kaksikko saattaa kohdata jo pudotuspelien avauskierroksella.

LUE MYÖS: Dynamo Moskova kukisti Jokerit jo kymmenettä kertaa peräjälkeen – tanskalaispuolustaja nousi esiin kyseenalaisella tavalla

Dynamo otti tiistaina 3-2-voiton väkevän avauserän maalien turvin. Joukkueen taiasta on tulossa Jokereille varsinainen mörkö. 

– Saatamme tosiaan kohdata heidät pudotuspeleissä. Voittoisa kaava heitä vastaan on vain keksittävä, Jokerien kapteeni Peter Regin aprikoi.

Suomen maajoukkueessa nyt kymmenennellä peräkkäisellä kaudella pelaava Juuso Hietanen, 33, edustaa Dynamoa neljättä kauttaan. Puolustajakonkari ei tiedä tai ainakaan paljasta, mistä syystä joukkue lyö Jokerit pelistä toiseen.

– Ei siihen ole sen isompaa syytä. Tehdään hommia ja puolustetaan hyvin – ei anneta liikaa hyviä paikkoja, Hietanen linjasi.

LUE MYÖS: Suomalaispuolustaja koki kovia Jokereita vastaan – järkälemäinen tanskalainen komennettiin 2+10-minuuttiselle

Dynamo on koonnut pisteitä hyvin tasavahvasti niin vieras- kuin kotikaukalostakin. Jokerit puolestaan on voittanut peräti 19 ottelua 25:stä kotona ja vain 11 peliä 21:stä vieraissa, joten sille kotietu pudotuspeleihin vaikuttaisi olevan äärimmäisen tärkeä.

– Pudotuspeleissä korostuu se, että pitää voittaa jo vieraissakin, Hietanen tiivisti.

Kotijoukkue tunaroi erikoistilanteissa 

Moskovalaiset rokottivat Jokereita avauserässä kahdesti jäähystä ylivoimamaalilla. Kotijoukkueen ylivoimapeli taas osoittautui ponnettomaksi, josta esimerkkinä erätauon kynnyksellä oli hukattu 40 sekunnin jakso viidellä kolmea vastaan.

– Alivoimamme ei toiminut aluksi. Ja tuntui, että jostain syystä olimme perässä koko ajan, vaikka lopussa paransimme, kokoonpanoon kuntoutunut ja vasta 13:nnen ottelunsa pelannut Regin summasi.

LUE MYÖS: Maalihanat aukesivat äkkiä – Jokerit siirtyi johtoon kapteenin johdolla, Dynamo kuittasi välittömästi

KHL:n runkosarja päättyy 22. helmikuuta. Jokerit on tällä hetkellä läntisen konferenssin kolmantena, Dynamo puolestaan viidentenä.

Lisää aiheesta:

Jokereiden kesäloma yhden tappion päässä: "Tällaisista tilanteista on noustu maailman sivu"Dinamo Moskovan kirous piinaa yhä – Jokereiden pudotuspelit käynnistyivät tappiollaJokerit tykitti seitsemän maalia vajaamiehistä Slovania vastaan – järkälemäinen puolustaja löi kiekon maaliin alivoimalla omasta päästä!Dynamo Moskova kukisti Jokerit jo kymmenettä kertaa peräjälkeen – tanskalaispuolustaja nousi esiin kyseenalaisella tavallaPeruspakki nousi Jokereiden yllätyssankariksi – myhäili osumilleenJokereille elintärkeä voitto – vaisu yleisömäärä ihmetytti
KHLJokeritJääkiekkoUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

KHL
  • 2.9.12:19
    NHL

    Peter Forsberg kertoi totuuden Venäjän miljoonista: "Voin sanoa tämän nyt"

  • 22.8.12:12
    Jokerit

    Jokerien 21-vuotiaan pelaajan ura ohi

  • 18.8.20:41
    Jääkiekko

    Ruotsin entinen NHL-puolustaja kiekkoilee yhä Venäjällä – surkuttelee saamaansa palautetta ja kehuu Moskovaa: "Sääli, että meitä kohdellaan näin"

  • 14.8.17:55
    Jääkiekko

    Teemu Pulkkiselle pamahti tyly rahavaatimus Venäjältä

  • 13.8.11:11
    Mestis

    Teemu Pulkkisen sanavalinnat pantiin merkille Venäjällä