Yhdysvalloissa demokraattipresidentti Joe Bidenin pojan Hunter Bidenin on määrä todistaa isänsä virkarikossyytetutkinnassa helmikuun lopussa.
Republikaanit ovat syyttäneet presidentti Bidenin valehdelleen poikansa ulkomaisista liiketoimista ja hyötyneen niistä.
Toistaiseksi republikaanit eivät ole toimittaneet todisteita väitteidensä tueksi.
Lue myös: Edustajainhuone hyväksyi Bidenin virkarikossyytteen tutkinnan aloittamisen
Kahden Yhdysvaltain edustajainhuoneen komitean puheenjohtajat kertoivat lausunnossaan, että tahot ovat käyneet Bidenin perheenjäsenten ja liittolaisten kanssa useita keskusteluja.
Demokraatit ovat nähneet tutkinnan kostotoimena entistä presidenttiä Donald Trumpia vastaan nostetuista virkarikossyytteistä.
Vaikka Joe Bidenin tutkinta johtaisi virkasyytteeseen, sillä ei ole käytännössä edellytyksiä edetä, sillä demokraattien johtama senaatti ei erittäin todennäköisesti tuomitsisi Bidenia.
Nuoremmalla Bidenilla liuta syytteitä taustalla
Vakavasta huumeongelmasta aiemmin kärsinyt Hunter Biden ilmaantui yllättäen viime viikolla kongressin komitean kuulemiseen.
