Kiire. Stressi. Kuulostaako tutulta? Tällä hetkellä tuntuu, että kaikilla on kokoajan kauhee kiire ja ihmiset on stressaantuneita arjen pyörittämisessä. Oli se sitten työ, koti tai vapaa-aika, niin kiirettä pukkaa. Kerron tässä blogissa muutaman aiheeseen liittyvän esimerkin, missä nimenomaan auto on ollut pelastava tekijä.
Pari viikkoa sitten oli hässäkkäpäivä. Heti aamusta alkoi juokseminen. Lapset tarhaan, asioita hoitamaan, rautakauppaan, ruokakauppaan, palaveri, ruoantekoa ja sitten jättimäisen siivousurakan kimppuun. Ja kohta taas lapset tarhasta, puhelin soi vähän väliä ja bensakin melkein loppui kesken ajoa. Huh huh.
Minä, joka olen aina seurankipeä ja sosiaalisesti hyvin aktiivinen, huomasin että nyt oma aika tekisi hyvää. Puoli seitsemältä illalla, hetken mielijohteesta, päätin hypätä ah, niin ihanan hiljaiseen ja tylsään Toyotaani. Lähdin ajamaan Lahteen, Jokimaan raviradalle katsomaan, kun kaksi osa-omistamaani hevosta juoksi kilpaa illan lähdöissä. Ajoin kaikki ne täydelliset 105 kilometriä kotipihasta Jokimaalle hyvin levollisissa tunnelmissa – vain radion kovasta volyymista nauttien.
Okei, hevoset ne vasta järjestivätkin todellisen ”nautinnon” omistajalleen. Toinen oli melkein viimeinen ja toinen hylättiin loppusuoran laukasta, mutta hälläväliä tässä kohtaa. Ostin kahvin ja pahvimuki kourassa ajelin hiljentynyttä moottoritietä pitkin kotia kohti, edelleen hyvin levollisissa fiiliksissä.




