Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jo miljoonaluokan sensaatio – Suomen tennispomo avaa Davis Cup -menestyksen rahavirtoja

1:04Tennisliiton toimitusjohtaja Teemu Purho ennakoi suomalaisryntäystä Davis Cup -pudotuspeleihin: "Näyttää, että Malaga on sinivalkoinen marraskuussa"Tennisliiton toimitusjohtaja Teemu Purho ennakoi suomalaisryntäystä Davis Cup -pudotuspeleihin: "Näyttää, että Malaga on sinivalkoinen marraskuussa"
Julkaistu 21.09.2023 07:37
Toimittajan kuva
Eren Gürler

eren.gurler@mtv.fi

@ErenGee
Toimittajan kuva

Kasperi Kunnas

kasperi.kunnas@mtv.fi

@kaustoFI

Mediassa on liikkunut erilaisia summia Suomen tennismaajoukkueen Davis Cup -menestyksen tuomista taloudellisista hyödyistä. Tennisliiton toimitusjohtaja Teemu Purho kommentoi julkisuudessa liikkuneita lukuja.

Suomi teki historiallisen tempun ja eteni tenniksen Davis Cupissa kahdeksan parhaan joukkoon. Menestys toi mukanaan ison tukun rahaa liitolle ja pelaajille. 

LUE MYÖS: Unelmakohtaaminen! Suomen tennismiesten Davis Cup -vastustaja selvillä

Davis Cupin sivuilla kerrotaan, että pelaajille varattu palkintopotti on 15 miljoonaa dollaria, eli reilu 14 miljoonaa euroa. Mitä paremmin maat menestyvät, sitä isompi potti on luvassa.Kansainvälisessä mediassa palkintosummat on jaettu seuraavasti: voittajalle 1,96 miljoonaa euroa, toiselle 1,4 miljoonaa, välieräjoukkueille 1,2 miljoonaa, puolivälieräjoukkueille reilu miljoona ja lohkovaiheen joukkueille hieman alle 500 000 euroa.

Tämän listauksen mukaan Suomen pelaajat olisivat tässä vaiheessa tienanneet siis noin miljoona euroa. Tennisliiton toimitusjohtaja Teemu Purho ei paljasta tarkkoja summia, mutta kertoo, että luvut eivät ole täysin paikkansapitäviä.

– Suuruusluokka oli pikkaisen yläkanttiin, mitä mediassa nyt spekuloitiin. Se on kuitenkin lähellä sitä luokkaa, mitä mediassa on keskusteltu, Purho myöntää.

LUE MYÖS: Kommentti: Suomella on unelmasauma mennä vieläkin pidemmälle Davis Cupissa – kumpikaan mahdollinen jatkovastustaja ei vakuuta

Pelaajien palkintorahojen lisäksi myös maiden liitot nettoavat sievoisia summia menestyksen myötä. Purho kertoi Helsingin Sanomille syyskuussa, että Suomen tennisliitto sai lohkovaiheen paikasta noin 200 000 euroa. Nyt kun Suomi eteni lohkovaiheesta pudotuspelivaiheeseen, ropisee myös liiton tilille lisää rahaa.

– Kokoluokka on hieman pienempi (tässä vaiheessa), mitä liitto sai ensimmäisestä vaiheesta. Samalla logiikalla menee, liiton osuus kasvaa vähemmän ja pelaajien osuus enemmän, Purho pyörittelee.

Paljon mahdollisuuksia

Tennisliiton kassaan kilahtaa siis joka tapauksessa monta sataa tuhatta euroa, jonka voi ohjata toiminnan kehittämiseen tulevaisuudessa. 

– Tämä tarjoaa hienon mahdollisuuden, että voidaan rauhassa miettiä, mihin voidaan investoida. Täytyy tarkastella, miten nuoria pelaajia voidaan kehittää tulevaisuudessa ja tukea heitä entistä paremmin. Meillä on varmasti tehtävää naistenniksen puolella, ja me halutaan laittaa jonkinnäköinen kehitysprojketi pystyyn. Kyllä me myös tarvitaan kansainvälisiä tapahtumia ja kansainvälisiä kilpailuja suomeen, että suomalaispelaajilla on mahdollisuuksia pelata kotimaassa kovia otteluita, Purho luettelee mahdollisuuksia.

– Se on kokonaisuus ja näitä kaikkia me ei varmaan saada tehtyä. Täytyy hakea parhaita vaihtoehtoja ja pohtia tarkkaan, mitä pystytään toteuttamaan.

Suomi selvisi lohkovaiheesta jo Davis Cupin kahdeksan parhaan joukkoon. Seuraavaksi Suomi kohtaa Kanadan Malagassa marraskuun lopussa.

Suomen Davis Cup -menestyksen vaikutuksista lisää torstai-illan pitkässä Tulosruudussa klo 22.25.

Lisää aiheesta:

Suomalaisille seuroille tulossa hurjat rahapotit: "Valtavin muutos pitkään, pitkään aikaan"Tenniksen huipputapahtumaa tavoitellaan Espooseen – huima yksityiskohta etuna kilvassaVeikkausliigan katsomot ammottavat tyhjyyttään – HJK:n toimitusjohtaja Aki Riihilahti: "Ei saa missään nimessä sanoa, että korona on ainoa syy"Huuhkajien EM-kisahuuma saa liiton kassan kilisemään – Palloliiton puheenjohtaja Ari Lahti ylistää kannattajia: "En voisi olla ylpeämpi"Jalkapallon EM-kisojen siirtäminen maksoi satoja miljoonia euroja – näin tappiot vaikuttavat myös Suomen pottiinCHL:n palkintorahat kasvamassa huomattaviin summiin – miten tämä näkyy Suomessa? "Luulisi kiinnostavan"
Davis CupTennisUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Davis Cup
  • 14.9.19:54
    Tennis

    Suomelle kirvelevä tappio Davis Cupissa

  • 1.2.17:12
    Tennis

    Suomen tie tyssäsi Davis Cupissa

  • 31.1.21:40
    Tennis

    Suomi pinteessä – taival lähellä katketa

  • 27.1.15:26
    Harri Heliövaara

    Poikkeusratkaisu – suurtähti sivuun Suomen maajoukkueesta: "Päätös oli kaikkea muuta kuin helppo"

  • 6.1.18:09
    Emil Ruusuvuori

    Emil Ruusuvuori sivussa Suomen Davis Cup -joukkueesta