Suurimmat Suomessa tavatut jättirotat ovat jopa 30 senttiä – ilman häntää mitattuna. Helsingin Pakilasta omakotitalon pihalta tavatun kaltaiset parikymmensenttiset rotat ovat tuholaistorjujille arkipäivää, toteaa yrittäjä Manu Backman Tuholaistorjunta täystuhosta.
– Jättirotta on vain hyvin syönyt rotta. Kyllä meillä tulee niitä joka viikko vastaan, mutta ei niistä tule ilmoitettua medialle, naurahtaa Backman.
Backmanin mukaan rotta voi jo puolivuotiaana olla reilut parikymmentä senttiä pitkä ja tähän päälle vielä saman verran häntää.
Isoimmat rotat sianrehulla
Kaikista isoimmat rotat Backman on löytänyt sikatiloilta.
– Jättirottia löytyy maa-ja hevostiloilta, mutta rotat kasvavat todella isoiksi ja nopeasti sianrehulla kuten siatkin. Sikatiloilta olen tavannut jopa kolmekymmentäsenttisen rotan.
– Jos päivällä tapaa rotan, niin on todennäköistä, että se on syönyt myrkkyä ja on tämän vuoksi tokkurassa. Myrkyn syömisen jälkeenkin rotta elää kolme tai jopa neljä päivää, mutta se ei pysty enää ajattelemaan järkevästi tai varomaan ihmistä, sanoo Backman
Backman kertoo, että rotta tulee sukukypsäksi jo parin kuukauden iässä.
– Yksi rottapariskunta voi vuodessa synnyttää tuhannen rotan populaation. Kaupungissa rotat elävät viemäreissä ja jätepisteissä. Rottia on esimerkiksi Helsingissä enemmän kuin tavallinen ihminen edes ymmärtää.



