Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Järvenpään katujengillä on vahvat kytkökset pahamaineiseen United Brotherhoodiin – jäsenet pääsääntöisesti kantasuomalaisia

0:44Järvenpäässä toimivalla katujengillä kytköksiä lakkautettuun rikollisjengi United BrotherhoodiinRikospaikka: Tällaisia ovat Järvenpään katujengin yhteyden United Brotherhoodiin
Julkaistu 18.02.2024 06:18
Toimittajan kuva

Tiia Palmén

tiia.palmen@mtv.fi

Itä-Uudellamaalla Järvenpäässä toimii pääosin kantasuomalaisten katujengi, jolla on MTV:n Rikospaikan tietojen mukaan vahvoja kytköksiä jo lakkautettuun, pahamaineiseen rikollisjärjestö United Brotherhoodiin.

Katujengissä on noin 15-30 jäsentä ja suurin osa heistä on kantasuomalaisia. Tämä poikkeaa muista katujengeistä, jotka koostuvat pääsääntöisesti maahanmuuttajataustaisista nuorista miehistä.

Rikospaikan tietojen mukaan muutaman Järvenpään katujengiin kuuluvan nuoren miehen isä on ollut United Brotherhoodissa vahvassa ja keskeisessä asemassa.

Järvenpään katujengiin kuuluu myös vahvasti gangsta rap ja roadman-kulttuuri, vaikka jäsenet ovatkin pääsääntöisesti kantasuomalaisia.

Osa jengin jäsenistä on jo saanut tuomioita vakavista huume- ja väkivaltarikoksista ja he suorittavat rangaistuksia vankilassa.

Jengiin kuuluvat ihmiset ovat 18–26-vuotiaita nuoria aikuisia.

Lue myös: Suomessa ei toimi vain maahanmuuttajataustaisten katujengejä – pääosin kantasuomalaisten muodostama jengi vaikuttaa Itä-Uudellamaalla

Entinen jengirikollinen auttaa nyt muita irtautumaan jengeistä – katujengiläiset uudenlainen haaste

MTV:n tiedot: Vankiloissa väkivallan uhka – katujengiläisten ja perinteisten liivijengiläisten välit ovat kiristyneet huolestuttavasti

Lisää aiheesta:

Katujengeihin kytkeytyvät henkilöt jälleen epäiltyinä vakavista rikoksista – 13 kiloa kokaiinia ja ammuskelua kadullaOnko Ruotsin katujengiväkivalta nyt todellisuutta Suomessakin? Rikospoliisin johtaja: "On tässä ihan samoja piirteitä"Mantaqa-jengi uhka vankiloiden turvallisuudelle – monikulttuurinen rikollisryhmä on erittäin viranomaisvastainen: "Aggressiivisuus on ennennäkemätöntä""Katujengitilanne mennyt nopeasti pahempaan suuntaan": Naamioituneet nuoret miehet luoneet uhkaa poliisien ympärille – useita ampumistapauksia, joissa sivulliset vaarassaMiksi maahanmuuttajanuoret ajautuvat jengeihin? Nuorisotyöntekijä listaa syyt: "Se ei ihmetytä minua yhtään"Uudentyyppinen jengi laajan huumetutkinnan kohteena – tätä tarkoittaa Mantaqa-jengin nimi
RikospaikkaKatujengitPoliisiVäkivaltarikoksetHuumerikoksetRikos

Tuoreimmat aiheesta

Rikospaikka
  • 17:38
    Poliisi

    Lapsia ja nuoria manipuloiva äärimmäisen väkivaltainen verkosto rantautui Suomeen – poliisilla useita tutkintoja

  • 12:38
    Petokset

    Jopa Suomen Pankin ex-johtaja lankesi huijaukseen: "Uhrin ei pitäisi hävetä"

  • 08:25
    Petokset

    MTV:n tiedot: Suomen Pankin ex-pääjohtaja Erkki Liikanen menetti huijarille 40 000 euroa

  • ma05:00
    Henkirikokset

    Murharyhmältä kylmäävä tieto nuorten tappajien taustasta

  • 26.10.05:20
    Henkirikokset

    Raahen raaka Halloween-murha: Nuori uhri pelasti perheensä naamiotappajalta