Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Järkyttävä tieto rutiköyhästä Bulgariasta: Vauvamyynti kukoistaa – ja mihin hintaan

Kuvituskuvassa nainen lapsensa kanssa Bulgariassa Gorno Ezerovon kylässä lähellä Burgasin kaupunkia.
Kuvituskuvassa nainen lapsensa kanssa Bulgariassa Gorno Ezerovon kylässä lähellä Burgasin kaupunkia.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 11.03.2016 05:00

MTV UUTISET - STT - AFP

Vauvamyynti on vakiintunut Bulgariassa toimivien ihmiskauppiaiden tienestikeinoksi. Vauvoja myydään ensisijassa Kreikkaan, missä adoptiolait ovat löyhät.

Äiti voi odottaa saavansa 1 700–3 500 euroa, jos myy vastasyntyneen lapsensa Bulgariasta ulkomaille adoptoitavaksi.

Viime vuonna bulgarialaissyyttäjät tutkivat pelkästään Burgasin alueella 31 raskaana olevan naisen salakuljetusta Kreikkaan sekä 33 vauvan myymistä. Burgas on yksi Bulgarian vauvakaupan keskuksista.

Tapausten todistaminen ja selvittäminen on vaikeaa, sillä usein naiset eivät todista oikeudessa ihmiskauppiaita vastaan ja tekevät myös oma-aloitteisesti yhteistyötä näiden kanssa.

Vauvavälittäjä vie isoimman voiton

Suurimmat voitot vievät ihmiskauppiaat. Bisnestä pitkään pyörittäneet "vauvavälittäjät" rakennuttavat ihmiskaupparahoilla prameita taloja lähiöidensä paraatipaikoille.

Vauvoistaan luopuvat naiset löytyvät toisaalta, pääasiassa Bulgarian romaniyhteisöiden köyhimpien joukosta. Pääsyynä vauvakauppaan pidetään juuri köyhyyttä. Bulgariassa keskipalkka on 400 euroa kuukaudessa ja romaniyhteisöissä työttömyysluvut ovat korkeita.

– 97 prosenttia asukkaista on lukutaidottomia, sanoo Ekzarh Antimovon romanialueen pormestari Sashko Ivanov. Hänen mukaansa lapsikauppaan osallistuvat "kaikkein syrjäytyneimmät".

– Vauvoja myydään, koska kurjuus kukoistaa.

Mediatietojen mukaan ahkerimmat ihmiskauppiaat välittävät Kreikkaan jopa kuusi lasta kuukaudessa.

Kreikassa ei kysellä liikoja

Kreikassa adoption laillistamiseen riittää, että äiti ilmoittaa notaarin läsnä ollessa haluavansa luovuttaa lapsensa tietylle perheelle. Adoptiosta maksaminen on kuitenkin Kreikassa laitonta, joten sitä peitellään viranomaisilta.

Bulgariassa vauvoistaan luopuvia äitejä ei voida asettaa syytteeseen, elleivät he ole toimineet yksin ilman välittäjää, mikä on harvinaista, kertoo Burgasissa toimiva syyttäjä Ivan Kirkov. Välittäjiä taas ei saada todisteiden puutteessa syytteisiin, tai heidän tuomionsa ovat lieviä.

Burgasin maakunnassa on viimeksi kuluneiden viiden vuoden aikana tuomittu 16 ihmistä vauvakaupasta.

Lisää aiheesta:

Alhainen syntyvyys on Turkin presidentin mielestä sotaa suurempi uhkaKymmenien huumejengiläisten ampumiset ovat aiheuttaneet työvoimapulan Ranskan Marseillessa – huumesodan etulinjaan päätyvät "köyhät merkkivaatteissa"Yli 100 vauvaa jumissa ilman vanhempiaan Ukrainassa – oikeusasiamies kritisoi rajusti kohdunvuokrausta: "Todiste bisneksestä, jossa vauvat ovat korkealaatuisia tuotteita" Pysäyttävä video: Ukrainassa yli sata vauvaa odottaa vanhempiaan – matkustusrajoitukset estävät kohdunvuokraajia tulemasta maahanBulgarian romanilapset halutaan koulun penkilleViljelijät vaihtoivat vehnän kannabikseen Albaniassa – Ilir: "En ole rikollinen, epätoivo ajoi tähän"
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 15:40
    Israel

    Israel ilmoitti sulkevansa Egyptin raja-alueen

  • 14:50
    Puola

    Puola vahvistaa puolustustaan puolella miljoonalla vapaaehtoisella – jopa alakouluikäisiä koulutetaan

  • 11:38
    Sanna Marin

    Sanna Marin nauratti yleisöä New Yorkissa: "Ikävöin valtaa"

  • 10:35
    Venäjä

    Putinilta ydinkoekäsky – Peskov: Ymmärtäkää

  • 06:06
    Hirmumyrskyt

    Kuvat näyttävät taifuunituhot: Filippiineillä kuolleita jo yli 140