Kauhavalla Etelä-Pohjanmaalla on paljastunut järkyttävä kotieläinten laiminlyönti, jonka seurauksena viisi koiraa, kaksi kissaa ja yksi hevonen jouduttiin lopettamaan.
Pohjanmaan poliisi sai viime perjantaina eläinlääkäriltä virka-apupyynnön päästäkseen Kauhavalla sijaitsevaan kiinteistöön. Paikalla oli poliisien lisäksi myös kiinteistön omistaja sekä kaksi eläinlääkäriä.
Omakotitalossa olleet viisi tanskandoggia ja kaksi kissaa olivat niin laihoja ja nälkiintyneitä, että ne jouduttiin lopettamaan eläinlääkärin toimesta. Myös ulkorakennuksessa ollut laiha hevonen koki saman kohtalon.
Paikalla oli poliisien lisäksi myös kiinteistön omistaja sekä kaksi eläinlääkäriä.
– Mitään muuta ratkaisua meillä ei ollut. Tästä samasta omistajasta on valitettu ennenkin, ja hänen toimistaan on tehty rikosilmoitus aikaisemmin, perjantaisella tarkastuskäynnillä mukana ollut Seinäjoen kaupungin johtava hygieenikko ja valvontaeläinlääkäri Seppo Kangas kertoo MTV Uutisille.
Kankaan mukaan taloon mentiin sisälle poliisien avulla, koska talossa vuokralaisena asuvaa naista ei oltu tavoitettu. Myös kiinteistön omistaja oli valittanut, kun ei saa yhteyttä vuokralaiseensa.
– Ilmeisesti vuokralaiset olivat muuttaneet toisaalle. Meillä ei ollut mitään tietoa, kuinka usein tai milloin viimeksi eläimiä oli käyty hoitamassa.
Nälkiintyneet tanskandoggit levottomina häkissään
Kangas sanoo, että mennessään taloon he huomasivat ensimmäisenä nälkiintyneet tanskandoggit, jotka hyppivät yhteen huoneista rakennettua verkkoaitaa vasten.

