23.–26. tammikuuta ajettava Monte Carlon MM-ralli on Jari-Matti Latvalalle 13 vuoteen vasta toinen kerta, kun hän ei ole mukana MM-osakilpailun lähtöviivalla.
MM-rallihistorian kokenein kuljettaja, 208 osakilpailun suomalaisveteraani oli viimeksi sivussa vuoden 2012 Argentiinan rallista. Fordin väreissä kilpaillut Latvala oli murtanut kevättalven hiihtolenkillä solisluunsa, ja häntä tuurasi espanjalainen Dani Sordo.
Kun takana on näinkin mittava ura, on selvää, ettei sivusta seuraajan rooliin ole nyt helppo asettua.
– Tässä on ollut kysymyksiä, että lähdenkö Monteen, mutta sen verran olen kuljettaja ja ajohalut on niin kovat, että ei pysty lähtemään katsomaan, Latvala sanoi MTV Urheilulle.
– En pysty sivusta katsomaan, kun muut ajaa, kun tekisi itse mieli olla ajamassa. Olen sopinut siihen yhden asiakastilaisuuden, että aion ajaa silloin omalla Celicalla ja kyydittää ihmisiä. Olen niin sanotusti ajohommissa, mutta täällä Suomen päässä.
Juttu jatkuu kuvan alla.


