Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jari-Matti Latvala täysin äimistynyt Kalle Rovanperän suorituksesta Keniassa – "Minulla ei ole enää sanoja"

Rovanperä on voittanut jo neljä rallia tällä kaudella.
Rovanperä on voittanut jo neljä rallia tällä kaudella.
Julkaistu 26.06.2022 21:59
Toimittajan kuva

Toni Heinonen

Kalle Rovanperä on järjestänyt vakuuttavia näytöksiä tällä kaudella rallin MM-sarjassa. Uusin näytös nähtiin juhannusviikonloppuna Keniassa.

Ennakkokaavailuissa Rovanperää ei pidetty suurimpana suosikkina Keniassa. Toyotan suomalaistähti pääsi starttaamaan kisaan hulppeassa pistejohdossa, joten hänen ei tarvinnutkaan lähteä väkisin vääntämään voitosta.

Karu ralli pudotti jälleen kuljettajia yksi toisensa jälkeen kärkikamppailusta. Rovanperä ajoi pätkät läpi varmasti ja samalla nähtiin jälleen yksi todiste siitä, että nuoren suomalaiskuljettajan perusvarmuus ja -vauhti ovat huipputasolla.

LUE MYÖS: Kalle Rovanperä hehkutti haastavan rallin voittoa – "Oli tämä varmasti raskain kilpailu, jonka olen koskaan ajanut"

Rovanperä otti ykkössijan haltuunsa perjantain päätteeksi, vaikka hän joutui ajamaan niin sanottuna aura-autona ensimmäisenä kunnon ajopäivänä. Sen jälkeen Toyota-tähti ei enää luopunut kärkipaikasta. Kauden neljäs voitto tuli lopulta lähes minuutin marginaalilla.

- Minulla ei ole enää sanoja, ällisteli Toyotan tallipomo Jari-Matti Latvala, joka ei ennakkoon veikannut Rovanperää edes palkintosijoille.

Rovanperä teki ainoan virheensä kisan avanneen yleisöerikoiskokeen ensimmäisessä mutkassa, mutta sen jälkeen hän vältti kaikki ongelmat ja ylimääräiset ohjelmat.

- Alussa Kalle hävisi kymmenkunta sekuntia ja ajattelimme, että hän voisi ajaa viiden joukkoon. Mutta mitä vielä, hän voitti koko rallin, Latvala sanoi.

Safari-ralli tarjosi Latvalan johtamalle Toyotalle jättipotin. Japanilaisvalmistaja otti lopulta neloisvoiton. Elfyn Evans sijoittui Rovanperän jälkeen toiseksi, Takamoto Katsuta kolmanneksi ja Sebastien Ogier neljänneksi.

- Kokonaisuutena tämä oli ihan huikea viikonloppu. Toyota on saavuttanut viimeksi samanlaisen tuloksen 29 vuotta sitten. Silloin oli Celica, joka oli 90-luvun huippuauto. Nyt eletään 2020-lukua, ja se on Yaris, joka on huippuauto, Latvala suitsutti MTV Urheilulle.

LUE MYÖS: Jari-Matti Latvala johdatti tallinsa poikkeukselliseen saavutukseen lähes 30 vuoden tauon jälkeen – "Me vihaamme häviämistä"

Toyota oli ainoa tiimi, jonka autokunnat selvittivät savannien seikkailun ilman suurempia ongelmia. Muiden tiimien kuljettajista Hyundain Oliver Solberg oli ainoa, joka ei joutunut kertaakaan keskeyttämään viikonlopun aikana.

Latvala ei voinut kuin kehua koko tallin suoritusta.

- Pitää olla todella ylpeä ja iloinen. Tiimi on tehnyt huikeaa työtä. Kuljettajat ajoivat täysin suunnitelman mukaan. He ymmärsivät, miten tällaisessa rajussa kisassa pitää ajaa ja missä pitää säästää ja kuunnella autoa.

Valmistajien MM-sarjaa johtavalla Toyotalla ei ehditä pitkään nauttia menestyksestä, sillä seuraava kilpailu ajetaan heinäkuun puolivälissä Virossa.

- Osa tiimistä lähtee nopeasti kohti Eurooppaa, mutta uskon, että jonkinlaiset juhlat täällä saadaan järjestettyä. Valitettavasti minä olen sen verran kiireinen, etten ehdi jäämään tänne. Mutta onneksi tiimissä on paljon tärkeämpiäkin ihmisiä, jotka jäävät vielä juhlimaan, Latvala naurahti.

Lisää aiheesta:

Kalle Rovanperän asema muuttui dramaattisesti – suomalaistähdestä isoja sanoja: "Me kaikki tiedämme"Kalle Rovanperä hehkutti haastavan rallin voittoa – "Oli tämä varmasti raskain kilpailu, jonka olen koskaan ajanut"Jari-Matti Latvala johdatti tallinsa poikkeukselliseen saavutukseen lähes 30 vuoden tauon jälkeen – "Me vihaamme häviämistä"Jari-Matti Latvala huikkasi Sebastien Loebille mielenkiintoisen ideanJari-Matti Latvala ylisti Kalle Rovanperää, mutta Toyotan vire jätti kysymyksiä ilmaan – "Asiat pitää tehdä jatkossa paremmin"Kalle Rovanperä toteutti täydellisesti taktiikkaansa – ennenaikainen kotimatka alkaa hyvillä mielin: "Olemme varmaan ainoita, jotka harrastavat urheilua koko maapallolla"
RalliMM-ralliUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Ralli
  • 10:39
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperältä jättiuutinen – "Uusi luku alkaa tästä!"

  • 30.11.07:02
    MM-ralli

    Kalle Rovanperä jätti MM-rallin – Janne Ferm herkistyi

  • 29.11.16:08
    Urheilu

    Kalle Rovanperältä hienoja sanoja tärkeästä ystävästään: "Katsonut jokaikisen sekunnin"

  • 29.11.15:45
    MM-ralli

    Nämä olivat Kalle Rovanperän kommentit MM-ralliuran päätyttyä

  • 29.11.13:32
    MM-ralli

    Sebastien Ogier on rallin maailmanmestari! Kalle Rovanperä itki