Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jaoitko sinäkin lapsestasi kuvan ensimmäisenä koulupäivänä? Asiantuntija kehottaa miettimään seurauksia

Shutterstock
Julkaistu 06.09.2018 13:46
Toimittajan kuva

Outi Jaatinen

outi.jaatinen@mtv.fi

Tietoturvayhtiö McAfeen selvityksen mukaan moni vanhempi julkaisee lapsistaan kuvia sosiaalisen median sivustoille niin, että otokset, vaikkapa profiilissa, näkyvät kaikille netin käyttäjille. Asiantuntija kehottaa tarkistamaan yksityisyysasetukset ja miettimään, onko kuvan julkaisu lapselle noloa.

Yllä olevalla videolla keskustellaan siitä, missä sosiaalisessa mediassa saa sanoa.

Esimerkiksi ensimmäinen koulupäivä on merkittävä hetki, minkä vuoksi on ymmärrettävää, että pieni tai isompikin koululainen halutaan ikuistaa kuviin, jotka julkaistaan sosiaalisessa mediassa.

Metro-lehden mukaan pelkästään Iso-Britanniassa vanhemmat julkaisevat lapsistaan 1,3 miljardia somekuvaa. Tästä määrästä noin kolmannes jaetaan julkisille sivuille, joille pääsy on myös tuntemattomilla.

Monella on siis profiili, joka näkyy kaikille netissä surffaileville.

Tämä käy ilmi kyperturvallisuusyritys McAfeen The Age of Consent -selvityksestä. 

äiti, kuva, lapsi
Moni laittaa kuvat lapsistaan julkisiksi kaikille.Shutterstock

Kuvia julkaistaan peloista huolimatta

McAfeen tekemään OnePoll-kyselyyn osallistui 1 000 yhdysvaltalaisvanhempaa, joiden lapset olivat iältään 0–16-vuotiaita.

Selvityksessä ilmeni, että vaikka noin puolet (51 prosenttia) brittiläisistä on huolissaan pedofiilien pääsystä käsiksi lasten kuviin, 53 prosenttia vanhemmista aikoisi kuitenkin julkaista lapsukaisistaan paluu kouluun -kuvan.

Mitä seurauksia julkaisulla on?

– Ennen kuin ylpeät vanhemmat jakavat lastensa "eka koulupäivä" -kuvat sosiaalisessa mediassa, heidän täytyy pohtia julkaisemansa materiaalin mahdollisia seurauksia, ohjeistaa Raj Samani, McAfeen tieteellinen johtaja.

Samanin mukaan kuvista saattaa pystyä keräämään lapsen henkilökohtaisia tietoja, kuten koulun, sijainnin, koko nimen ja jopa syntymäpäivän.

Tällöin tuntematon voi saada selville, kuka on kyseessä.

isä, lapsi, kuvaKuvat eivät välttämättä ilahduta lapsia.Shutterstock

Lapsi saattaa hävetä kuvia

Tutkimusryhmän mukaan vanhempien tulisi muistaa sekin, että lapset voivat nolostua heistä julkaistusta kuvista.

– Vanhempien tulisi miettiä myös sitä, millaisia seurauksia lapselle voi olla sillä, että vanhemmat rakentavat heidän ”digi-identiteettiään” netissä, usein ilman heidän lupaansa.

Samani kehottaa jokaista miettimään asiaa tarkemmin.

– Nolostuisiko sinun lapsesi kuvasta, jonka olet jakanut? Jos sinua epäilyttää yhtään, älä jaa sitä somessa.

Samanin mukaan on paljon tapauksia, joissa lapsia on kiusattu sellaisten kuvien vuoksi, joita vanhemmat ovat julkaisseet heistä luvatta.

Mieti kahdesti ennen kuin jaat

– Vanhempien pitää miettiä kahdesti, mitä he jakavat sosiaalisessa mediassa, Samani valistaa.

Myös yksityissyysasetukset on syytä tarkistaa. Kenellä haluat olevan pääsyn omaan sosiaaliseen verkostoosi?

Lähteet: Metro.co.uk, Thesun.co.uk, Informationsecuritybuzz.com, Securingtomorrow.mcafee.com

Lisää aiheesta:

Jakaako sinunkin lapsesi liian hövelisti lupia netissä? Tästä kannattaa keskustella kotonaNettisovellusten "lapsiversioiden" rankka epäonnistuminen – kouluammuntaa esittävä video ja syömishäiriöille altistavaa materiaalia Lasten suosikkisovellus ei ole turvallinen, varoittaa asiantuntija: "Ei lapsille sopiva paikka"Äiti löysi karmivalta Instagram-sivulta kuvia pojastaan – varoittaa muita vanhempia: "Melkein 4 000 kuvaa 6–13-vuotiaista lapsista"Isoäiti julkaisi lapsenlapsen kuvia netissä – ihmettelee vanhempien hermostumista: "Miten suureen yksityisyyteen kaksivuotias on oikeutettu?"Vanhempi, älä koskaan jaa tällaisia kuvia lapsistasi somessa! Neljä riskiesimerkkiä
Sosiaalinen mediaTurvallisuusLapsetLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Sosiaalinen media
  • 29.10.20:08
    Henkirikokset

    Murhasta epäilty houkutteli nuorta naista ajelulle matkallaan verityöhön – yhdessä kuvassa karmiva yksityiskohta

  • 25.10.05:30
    Koirat

    Siiri-koira katosi tuntemattoman naisen matkaan – seurasi erikoinen jäljitysoperaatio

  • 22.10.09:09
    TikTok

    Kylmäävä totuus Tiktokista – asiantuntijat ihmettelevät, miksi yksi asia on yhteiskunnalle ja perheille niin vaikeaa

  • 21.10.18:50
    Virukset

    Ethän sorru tähän herpeksen hoitoniksiin? "Heikentää tilannetta entisestään"

  • 21.10.05:02
    Espoo

    Kauppakärryt "karkaavat" Espoossa – suivaantunut Satu sanoo suorat sanat