Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jäikö Inceptionin mystinen loppukohtaus vaivaamaan? Tässä on viimein selitys

Michael Caine kertoi totuuden Inception-elokuvan lopusta.
Michael Caine kertoi totuuden Inception-elokuvan lopusta. Copyright Rex Features Ltd 2012/All Over Press
Julkaistu 10.05.2019 22:36
Toimittajan kuva

Maija Liikkanen

maija.liikkanen@mtv.fi

Ohaaja Christopher Nolanin ylistetty elokuva Inception on jo lähes kymmenen vuotta hämmentänyt katsojia. Erityisesti loppukohtaus on saanut ihmiset sekaisin. 

Kohtauksessa Leonardo DiCaprion näyttelemä Dom Cobb pääsee pitkän pakoretken jälkeen viimein kotiin lastensa luokse. Unen ja todellisuuden välillä seikkaileva Cobb on yleensä varmistanut pienellä hyrrällä, milloin uneksii ja milloin on hereillä: uneksittaessa hyrrä jää pyörimään, todellisuudessa se lopulta pysähtyy.

LUE LISÄÄ: Sukulaissuhteet uusiksi! Leijonakuninkaan Mufasa ja Scar eivät olekaan veljeksiä

Loppukohtauksessa lastensa luokse kiirehtiessään Cobb jättää hyrrän pyörimään eikä jää enää tarkistamaan tilannetta. Hyrrä jatkaa pyörimistään ja katsoja jää arvuuttelemaan, onko kaikki hyvä sittenkin lopulta vain unta. 

Nolan on itse aiemmin vastannut uteluihin vain toteamalla, että kaiken jälkeen Cobb ei enää välitä uneksiiko vai ei.  

Näyttelijä Michael Caine, joka esittää elokuvassa Cobbin vaimon isää, on kuitenkin paljastanut Nolanin kertoneen enemmän. 

– Kun sain Inceptionin käsikirjoituksen, olin hiukan hämmentynyt ja sanoin hänelle: "En ymmärrä, missä uni on". Kysyin: "Milloin se on unta ja milloin totta?" Ja hän sanoi: "Kun sinä olet kohtauksessa, se on totta", Caine on kertonut. 

Cainen hahmo on mukana viimeisessä kohtauksessa, joten viesti on selvä. Cobb todella pääsi lopulta lastensa luokse, ja katsojat voivat vihdoin hengähtää. 

Lähde: Boy Genius Report

Lisää aiheesta:

Tiesitkö nämä faktat Rakkautta vain -jouluklassikosta?Saltburn-elokuvan internetiä järkyttänyt hautakohtaus oli improvisoitu: "Halusin olla hämmentynyt ja antaa kehoni johdattaa"Jos Hugh Grant olisi saanut tahtonsa läpi, olisi Rakkautta vain -kohtaus ollut täysin erilainen – tiesitkö nämä faktat jouluklassikosta?Miksi Emilia Clarke samaistuu uuden elokuvansa tontun rooliin? Game of Thrones -tähtinäyttelijä MTV Uutisten erikoishaastattelussa: "Yksi kohtaus meinasi levitä aivan käsistä!""I see dead people" – selvisikö legendaarisen Kuudes aisti -elokuvan suurin mysteeri vihdoin?Rakastettu komedia jo 25-vuotias – tätä et tiennyt Yksin kotona -elokuvasta
ElokuvatLeonardo DiCaprio

Tuoreimmat aiheesta

Elokuvat
  • Eilen18:03
    Megan Fox

    Kulttiklassikko täyttää 16 vuotta – Megan Fox saapui näyttävänä erikoisnäytökseen

  • pe20:25
    Halloween

    Aavemetsästäjä Mika Nikkilä kohtaa selittämättömän: "En usko – minä tiedän"

  • pe18:01
    Emma Stone

    Oscar-voittaja Emma Stone kaljuna uutuusleffassa

  • ma12:30
    Kuolleet

    Ruotsalaisnäyttelijä ja "maailman kaunein poika" Björn Andrésen on kuollut

  • 22.10.17:50
    Sisu

    Sisu 2 -ohjaaja: Näin suomalaisilla tarinoilla valloitetaan maailma – "Boolssit esiin, ei nysvätä"