Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Jaajon oikea ammatti yllättää: Sain paperit, jos en tekisi koskaan alan töitä

Julkaistu 13.05.2016 19:42

MTV VIIHDE

Perjantaina 13.5. nähtävässä Hjalliksen keskusteluohjelmassa on vieraana radiojuontaja Jaajo Linnonmaa. 

Hjalliksen keskusteluohjelmassa vieraana oleva radiojuontaja Jaajo Linnonmaa paljastaa oikean ammattinsa.

– Olen valmistunut Malmin kauppaopistosta matkatoimistovirkailijaksi. Päättötyöni aihe oli Viihdyttäjäoppaan merkitys kohteessa, mies hymähtää. 

Hän kertoi lähetyksen jälkeen MTV:lle, että matkailualan tutkintotodistuksen saamisessa oli pieni ehto. 

IMG_0954


– Sanoin opettajalle, että en tule koskaan oppimaan varausjärjestelmää, mutta olen hoitanut kaikki muut opintoni niin kuin pitää. Opettajani onneksi armahti minut ja sanoi, että saan paperit, jos lupaan, että minua ei koskaan nähdä matkailualalla. 

Matkailuala jäi, ja radiotyöt veivät mukanaan. Radioon Linnonmaa päätyi television kautta. Mies teki MTV:lle Pulssi-nimistä ohjelmaan, joka tuli samaan aikaan myös radiossa. 

– Pääsin tekemään omaa ohjelmaa täysin ilman koulutusta. Minulla oli kuitenkin tarkka visio, millainen ohjelmastani tulisi. Siitä kaikki sitten lähti, Linnonmaa muistelee. 

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Jaajo Linnonmaa Hjalliksen vieraana perjantaina 13.5. kello 21:00 alkaen. Hjalliksen kaikki jaksot näet Katsomosta.

Lisää aiheesta:

Janne Kataja jätti armeijan väliin – katuu päätöstäänYksi juontotyö poikii vuosienkin jälkeen huutelua Jaajo Linnonmaalle: "Se on status, joka on jäänyt"Jaajo Linnonmaa paljastaa podcastissa hetken, jolloin päätti, että hänestä tulee radiojuontaja – heitti itsevarman kommentin ikoniselle Kiss FM -kaksikolleSusanna Laine paljastaa hakeneensa lukion jälkeen laulajaksi Savonlinnan oopperajuhlille: "Minussa on aina ollut sellaista pohjalaista yritteliäisyyttä"Maria Veitola ei päässyt suositun tv-ohjelman juontajaksi – paljastaa kirjassaan saaneensa sen sijaan yllättävän tarjouksenKlassikkovisailu palaa ruutuun – juontaja Jaajo Linnonmaa paljastaa, mitä tekisi voittorahoilla
Hjalliksen kanssa

Tuoreimmat aiheesta

Hjalliksen kanssa
  • 21.05.201610:41
    Hjalliksen kanssa

    Tukholmassa asuva Maria Sid: Ruotsalaisten ulkonäkökeskeisyys ärsyttää

  • 21.05.201609:55
    Hjalliksen kanssa

    18 kiloa laihduttanut Esa Tikkanen: Pääsin eroon kipulääkkeistä

  • 20.05.201622:08
    Hjalliksen kanssa

    Esa Tikkanen alkoholinkäytöstään: Polvikivut ajoivat juomaan

  • 20.05.201621:30
    Hjalliksen kanssa

    Maria Sid avautui itsetunto-ongelmistaan: Kamppailen ujouteni kanssa

  • 20.05.201616:37
    Hjalliksen kanssa

    Esa Tikkanen vie Tuuli-rakkaansa vihille: Kesähäät tulossa