Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Itävallassa mieheltä amputoitiin väärä jalka – "Olemme shokissa"

Julkaistu 21.05.2021 10:11

Olli Tiihonen

olli.tiihonen@mtv.fi

ollitiihonen5

Itävaltalainen sairaala on vahingossa amputoinut 82-vuotiaalta mieheltä väärän jalan, kertovat muun muassa Reuters ja The Guardian.

Sairaalan mukaan kyseessä oli "traaginen inhimillinen virhe". Amputoitava jalka olisi ollut vasen, mutta lopulta oikea amputoitiin.

Potilas on Tsekin rajalla sijaitsevan sairaalan mukaan kärsinyt useista sairauksista, jotka ovat vaikuttaneet hänen jalkoihinsa ja toinen jalka oli saanut amputoimispäätöksen.

– Olemme shokissa tiistaina tapahtuneesta, että miehen väärä jalka amputoitiin, sairaalasta kerrottiin The Guardianin mukaan.

Väärän jalan amputoiminen havaittiin vasta torstaina, kun siitä vaihdettiin kääreitä.

– Meidän pitää selvittää, kuinka tämä tapahtui. Haluan pyytää anteeksi julkisesti, klinikan johtaja Norbert Fritsch sanoi tiedotustilaisuudessa.

The Guardian kertoo itävaltalaismedia Heuten raportoineen, että mies ei ollut huomannut väärän jalan amputointia heti hänen sairauksiensa vuoksi. Heuten mukaan mieheltä oli pyydetty vahvistusta oikeasta jalasta, mutta hänen artikulaationsa oli rajoittunutta.

Potilaalle on tarjottu psykologista apua ja hänen vasen jalkansakin tullaan poistamaan reiden keskiosasta alaspäin.

Suomessa asiasta ensimmäisenä uutisoi Helsingin Sanomat.

Lisää aiheesta:

Tappava virhe: Lääkäri poisti vahingossa maksan – tohtori sekoili elimien kanssa jo aiemminGynekologi diagnosoi homoseksuaalisuuden 19-vuotiasta naista vaivaavaksi sairaudeksi EspanjassaMies meni sairaalaan vatsakipujen takia – lääkäri teki hänen peräsuolestaan hämmentävän löydönLääkäri amputoi väärän varpaan – mies menetti lopulta toisen jalkansaAmerikkalaismies sai kuulla kuolevansa parin päivän sisällä – ilmoituksen kertoi lääkäri videopuhelurobotin kautta: "Hirvittävä esimerkki teknologian ja hoiva-alan törmäämisestä"Äiti varoittaa muita vanhempia suosituista Crocs-kengistä: 5-vuotias menetti varpaansa
ItävaltaTerveydenhuoltoUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Itävalta
  • 13.10.21:59
    Euroviisut

    Euroopan yleisradiounioni lykkää päätöstään Israelin viisukohtalosta

  • 26.9.21:13
    Kulttuuri

    Itävallan tunnetuimman taidemaalarin teoksia ensimmäisen kerran näytillä Suomessa

  • 20.9.18:22
    Euroviisut

    Saksan kulttuuriministeri ärähti Israelin boikotoimiselle Euroviisuissa

  • 14.9.12:32
    Katolinen kirkko

    Nunnat pakenivat vanhainkodista luostariinsa: "Stabilitas loci"

  • 1.9.17:18
    Lehmä

    Mies kuoli jäätyään lehmien tallomaksi Alpeilla