Itävallan hiihtoliiton puheenjohtaja Peter Schröcksnadel on valmis todella raldikaaleihin ratkaisuihin Seefeldin MM-kisojen tapahtumien vuoksi.
LUE MYÖS: MM-hiihdot vain pisara jättimäisessä skandaalissa, rikollisjärjestö mellastanut vuosia – tämä kaikki MM-hiihtojen dopingpommista tiedetään
Kaksi itävaltalaishiihtäjää Max Hauke ja Dominik Baldauf olivat yhdeksän pidätetyn henkilön joukossa, kun Itävallan ja Saksan poliisit tekivät ratsioita Seefeldissä ja Saksan Erfurtissa. Poliisin tutkimusten mukaan kaksikko on osa isompaa dopingrinkiä, joka on pyörinyt vuosia.
Schröcksnadel on kuitenkin valmis antamaan maastohiihdolle kenkää maan hiihtoliitosta.
– Vaadin, että maastohiihtäjät erotetaan liitosta seuraavassa hallituksen kokouksessa, Schröcksnadel jyrähti Kronen-Zeitung -lehdelle.
– Laji, jossa tulee uudelleen ja uudelleen tällaisia tapauksia ei ansaitse tukea, hän totesi.

