Kansainväliselle rikostuomioistuimelle jätetyn kanteen mukaan Italian hallitus on tukenut Israelia ja näin tullut osalliseksi kansanmurhaan.
Italian pääministeri Giorgia Meloni sanoo, että häntä syytetään osallisuudesta kansanmurhaan Kansainväliselle rikostuomioistuimelle (ICC) jätetyssä kanteessa. Meloni kertoi asiasta tiistaina.
Syytösten taustalla on Italian hallituksen tuki Gazaa moukaroivalle Israelille. Israelin hyökkäys Gazaan on kestänyt jo kahden vuoden ajan.
Melonin mukaan kanteessa nimetään hänen lisäkseen ainakin Italian puolustusministeri Guido Crosetto ja ulkoministeri Antonio Tajani. Lisäksi pääministeri uskoo, että italialaisen asejätti Leonardon toimitusjohtaja Roberto Cingolanin nimi esiintyy kanteessa.
– En usko, että maailmassa tai historiassa on ollut toista tällaista valitusta, Meloni sanoi.
Kanteen allekirjoittajina lainoppineita
Kanne on päivätty lokakuun alkuun ja sen on allekirjoittanut noin 50 ihmistä. Allekirjoittajien joukossa on muun muassa oikeustieteen professoreita, asianajajia sekä useita julkisuuden henkilöitä.
– Tukemalla Israelin hallitusta, erityisesti toimittamalla tappavia aseita, Italian hallitus on tullut osalliseksi meneillään olevaan palestiinalaisiin kohdistuvaan kansanmurhaan, äärimmäisen vakaviin sotarikoksiin ja rikoksiin ihmiskuntaa vastaan, kanteessa kirjoitetaan.
ICC on antanut pidätysmääräykset Israelin pääministeristä sekä entisestä puolustusministeristä . Kumpaakin syytetään Gazaan liittyen sotarikoksista ja rikoksista ihmissyyttä vastaan, näihin lukeutuvat muun muassa näännyttäminen, murhat ja vainoaminen.
