Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

ISW: Venäjä värvää bloggareita informaatiosotaan – Lavrov: Jatkamme, kunnes Ukraina nöyrtyy

4:15Miinojen potkimista ja Kremlin uhmaamista – tällaisia ovat Venäjän sotabloggaajatKatso videolta, millaista sisältöä Venäjän sotabloggaajat jakavat Telegramissa.
Julkaistu 28.12.2022 09:00

Jonna Kumpula

jonna.kumpula@mtv.fi

Kreml värvää ajatushautomo ISW:n mukaan sotabloggaajia propagandakampanjoiden tueksi. 

Yhdysvaltalainen ajatushautomo Institute for the Study of Warin (ISW) arvion mukaan Venäjä ei ole edelleenkään kiinnostunut käymään vakavissaan rauhanneuvotteluja, vaikka maa on antanut niin ymmärtää. 

Sen sijaan Venäjä pyrkii varustamaan ja täydentämään joukkojaan sotarintamilla ylläpitääkseen hyökkäyskykynsä Ukrainassa. 

Venäjän ulkoministeri Sergei Lavrovin mukaan Venäjä jatkaa sotaa sotilaallisesti niin kauan, että Ukraina nöyrtyy Venäjän asettamille vaatimuksille, joista Ukrainan lisäksi länsi on hänen mukaansa "hyvin tietoisia". 

Lavrov puhui asiasta Venäjän valtiolliselle uutistoimisto Tassille eilen tiistaina antamassaan haastattelussa. 

Lue myös: Venäjän televisiokanava julkaisi hämmentävän propagandavideon: Euroopassa syödään ensi jouluna lemmikkejä hyytävän kylmässä asunnossa

Vaatimuksissa sama vanha lista

Venäjän vaatimuslistalla ovat muun muassa Ukrainan demilitarisointi ja maan hallinnon vaihtuminen. Lisäksi Sekä Ukrainan että Yhdysvaltojen on Lavrovin mukaan tunnustettava Venäjän aiemmin tänä syksynä itseensä laittomasti liittämät alueet – siis Luhanskin, Donetskin, Zaporižžjan sekä Hersonin alueet. 

Lavrovin näkemyksen mukaan Ukrainan lisäksi Yhdysvallat ja Naton jäsenvaltiot ovat tosiasiallisesti vastuussa sodan pitkittymisestä. 

Nato-maat, mutta etenkin Yhdysvallat, tavoittelevat Lavrovin mukaan taistelutantereella voittoa Venäjästä heikentämällä merkittävästi tai jopa tuhoamalla Venäjän federaatiota. 

Tämä länsimaiden suunnitelma pitää sisällään Lavrovin mukaan myös presidentti Vladimir Putinin surmaamisen. 

Samassa haastattelussa ulkoministeri kehotti länttä maltillisuuteen ydinasekymyksissä, uutisoi CNN.

Juttu jatkuu kuvan jälkeen.

Sergei Lavrov elokuussa 2022.Ulkoministeri Sergei Lavrov kehotti länttä maltillisuuteen ydinasekymyksissä.AOP

Venäjä käyttää bloggaajia informaatioaseenaan

Sotarintamatapahtumien lisäksi Venäjä keskittää voimiaan informaatiosodankäyntiin. ISW:n arvion mukaan Kreml tulee enenevissä määrin masinoiman tarkkaan valittuja bloggaajia.

Jos aiemmin ei ole ollut tiedossa, miten paljon Kreml ohjailee sotabloggaajia, nyt ISW:n mukaan Kreml tarjoaa bloggaajille yhteistyötä.

Katso videolta, millaista sisältöä Venäjän sotabloggaajat jakavat Telegramissa.

Venäjän johto on vahvistanut bloggaajajoukkojaan esimerkiksi lupaamalla heille merkittäviä valta-asemia. Vastapalveluksena sotabloggaajat tukevat Kremlin propagandaa.

Esimerkkinä ISW mainitsee Donetskin alueen miehittämisessä mukana olleen bloggaajan, joka antoi pitkän haastattelun Venäjän valtiolliselle kanavalle. 

Haastattelun aikana hän esitti Kremlin keskeisiä tarinoita mobilisaatiosta ja venäläisjoukkojen sodankäynnistä ylipäänsä. Hän esimerkiksi vähätteli raportteja, jotka kuvaavat venäläisjoukkojen huonoja olosuhteissa sotarintamalla. Hänen mukaansa olosuhteet ovat paikallisten komentajien syytä – ei Venäjän hallinnon. 

Lue myös: Sotapropagandasta tulee raaempaa – Venäjä saattaa hyödyntää oman kansan hätää: "Pitäisikö meidän sittenkin lähettää ruoka-apua Venäjälle?"

Haastattelussa venäläissotilas myös kritisoi venäläisiä, jotka pakenivat Venäjältä mobilisaation takia tai mielenilmauksena hyökkäyssodalle. Bloggaajan mukaan paenneilla venäläisillä ei ole kunnioitusta Venäjää tai sen etuja kohtaan.  

Vastaavanlaisia lausuntoja on kuultu myös Venäjän hallinnon suusta. 

Tämä poikkeaa sotabloggaajien aiemmasta linjasta. Esimerkiksi monin osin epäonnistunut ”osittainen liikekannallepano” on saanut aiemmin monet bloggaajat närkästymään.

Lue lisää: Satanistien etsintää, miinojen potkimista ja Kremlin uhmaamista – tällaisia ovat Venäjän sotabloggaajat

Pyrkimys vaikuttaa myös venäläisiin

Samalla, kun Venäjä käy sotabloggaajien avulla informaatiosotaa länttä vastaan, ja pyrkii taivuttelemaan Ukrainan ehtoihinsa, se pyrkii vaikuttamaan propagandallaan myös omiinsa. 

Tyytymättömyys Venäjän johtoon on lisääntynyt sodan edetessä ja venäläisjoukkojen tappioiden lisääntyessä. 

Sotabloggaajien avulla Kreml pyrkiikin istuttamaan ajatuksia suurten yleisöjen mieliin ilman että on ilmiselvää, keneltä ajatus on peräisin.

2:49Venäjällä tarinoidaan Suomesta, joka haluaa Karjalan takaisin ja olisi rasite Natolle – näin Venäjä käyttää propagandaansa Suomen maineen pilaamiseenVenäjällä tarinoidaan Suomesta, joka haluaa Karjalan takaisin ja olisi rasite Natolle – näin Venäjä käyttää propagandaansa Suomen maineen pilaamiseen

Lue myös: Venäjän sotapropaganda perustuu vuosisatoja vanhaan malliin ja täysiin valheisiin – "Sokaistunut menestyksestään": Tutkija kertoo, miksi Ukrainan sotaviestintä toimii

Lisää aiheesta:

Putinin päätös suututtaa VenäjälläVenäjä tyrmäsi Zelenskyin rauhanesityksen – vaatii alueita, joilta joutunut jo vetäytymäänPutin peruu julkisia esiintymisiään – ei ole varma kyvystään vakuuttaa venäläisiä, sanoo ISWVäitteet toisesta mobilisaatioaallosta kiihtyvät Venäjällä – Kreml joutui vastaamaan niihin jo suoraanISW: Venäjä yrittää harhauttaa länttä painostamaan Ukraina rauhaan – Kreml hämmensi samalla sotaintoilijatSatanistien etsintää, miinojen potkimista ja Kremlin uhmaamista – tällaisia ovat Venäjän sotabloggaajat
SotapropagandaVenäjäUkrainaUkrainan sotaSodatKonfliktitPropagandaYhdysvallatUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Sotapropaganda
  • 16.5.05:43
    Mariupol

    Venäjä esittelee tuhoamaansa kaupunkia kauniina uudiskohteena somessa – "Uusi Mariupol"

  • 30.3.07:41
    Talvisota

    Näin härskisti Kreml valehteli Suomesta – sama "vapaa irtiotto faktoista" jatkuu

  • 3.3.15:43
    Venäjä

    Venäjän media riehaantui Trumpin ja Zelenskyin tapaamisesta

  • 01.12.202417:15
    Venäjä

    Tällaista propagandaa Neuvostoliitto viljeli Suomeen sotien aikana

  • 18.08.202417:42
    Ukrainan sota

    Näin venäläismediat uutisoivat Kurskista – "Viimeinen huumeannos"