Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Istuntokautensa aloittava eduskunta pitää koronarajoituksensa voimassa syyskuun ajan – kolme uutta kansanedustajaa aloittaa työnsä

Com.Pic.- Kuvatoimisto / Mauri Ratilainen/All Over Press
Julkaistu 07.09.2021 11:28
Toimittajan kuva

Ossi Rajala

ossi.rajala@mtv.fi

OssiRajala

Eduskunta aloittaa tänään syyistuntokauden. Puhemies Anu Vehviläinen kertoi tiedotustilaisuudessa, että eduskunnan omat koronarajoitukset jatkuvat näillä näkymin 4. lokakuutta asti.

Eduskunnan omien koronarajoitusten myötä suuressa salissa on voinut olla koolla ainoastaan 74 kansanedustajaa. Tämän lisäksi etätyökäytännöt ovat olleet laajasti käytössä jä käsiteltävien asioiden määrää on koronan takia rajoitettu.

Rokotusten edistymisen myötä rajoituksista aiotaan luopua, muttei ihan vielä.

– Epävirallisesti on linjattu, että syksy mentäisiin rajoituksilla. Tavoite on, että 4. lokakuuta alkavalla viikolla voisimme esimerkiksi luopua täysistunnossa rajoituksista. Vahva tarkoitus on, ettei enää ole rajoituksia asialistan suhteen. Pyrkimys on päästä heti normaaliin, puhemies Anu Vehviläinen (kesk.) kertoo.

Eduskunnan oma exit-strategia selviää lopullisesti lähiaikoina, kun puhemiesneuvosto pääsee siitä virallisesti kokoustamaan.

– Olemme helpottuneita, että koronarajoituksista päästään eroon. Virkakunnassa kaivataan lähityöhön ja tapaamaan kollegoita, eduskunnan pääsihteeri Maija-Leena Paavola sanoo.

Vehviläinen muistutti tiedotustilaisuudessa, että tällä kaudella eduskunnassa on aloittanut 80 ensimmäisen kauden kansanedustajaa ja he ovat olleet jo noin 1,5 vuotta koronarajoitusten alla.

Tällä viikolla eduskunnassa aloittaa lisäksi kolme uutta kansanedustajaa, kun kuntavaalien myötä kolme kansanedustajaa nousee kaupunkiensa johtotehtäviin.

Tampereen pormestariksi nousseen Anna-Kaisa Ikosen (kok.) tilalle tulee Jari Kinnunen (kok.).

Helsingin pormestariksi valitun Juhana Vartiaisen (kok.) paikalle eduskuntaan tulee Atte Kaleva (kok.) ja Helsingin apulaispormestari Paavo Arhinmäen (vas.) tilalle tulee Suldaan Said Ahmed (vas.).

Uudet kansanedustajat ylsivät viime vaaleissa varasijoille, joten heiltä kysytään ensimmäisenä, kun oman puolueen kansanedustaja samasta vaalipiiristä luopuu kansanedustajan tehtävästä.

Lue myös: Eduskuntaan uusia kansanedustajia – tämä kolmikko aloittaa Arkadianmäellä

Selontekoja tulossa paljon

Eduskunnan syksyn tärkeimmät asiat ovat todennäköisesti Suomen avaaminen koronarajoituksista ja ensi vuoden budjetin käsittely. Oppositio saattaa haastaa hallitusta esimerkiksi työllisyys- ja ilmastotoimista ja kammoksua yhä jatkuvaa velkaantumista.

Tänään eduskunta käsittelee jo tartuntatautilain muutosta, joka tähtää kahden metrin turvavälivaatimuksesta luopumiseen.

Ensi viikolla eduskuntaan on tulossa selonteot kotoutumisen edistämisestä sekä kehitys- ja puolustuspolitiikasta.

Puhemies Vehviläinen penää lisäksi keskustelua siitä, voiko eduskunnan täysistunto käsitellä kansanedustajan tai ministerin juridisiin vastuukysymyksiin. Näin on tällä kaudella käynyt ulkoministeri Pekka Haaviston (vihr.) ministerivastuuasiassa ja kansanedustaja Juha Mäenpään (ps.) syytesuojan kanssa.

– Olen aiemminkin pohtinut, onko täysistunnon rooli oikeudellisiin kysymyksiin ok. Se pitäisi selvittää. Mielestäni rooli ei ole sopiva, mutta en ole oikeusasiantuntija. Lähiaikoina oikeusasiantuntijoita, oikeusministeri Anna-Maja Henriksson (r.) ja eduskuntaryhmien edustajat kutsutaan koolle pohtimaan tätä oikeudellista vastuukysymystä, Vehviläinen kertoo.

Lue myös: Päätoimittajalta: Koronan uhka väistyy rokotusten myötä – myös uutisoinnissa MTV Uutiset palaa normaaliin

Lisää aiheesta:

Puhemies Jussi Halla-aho ei ala "makutuomariksi" edes rasismikeskustelussa – "Tämä ei ole tarkkailuluokka tai euroviisukarsinta"Kahdeksan tärppiä eduskunnan syksyyn – seuraa näitä kuumia kysymyksiäKonkariedustajilla ennennäkemätön kausi nyt takana – nämä kolme suurta teemaa tulevat hallitsemaan eduskunnan syksyäPuhemieheksi palannut Vanhanen: "Eduskunnan käytävä ulko- ja turvallisuuspoliittinen keskustelu"Puhemies Vehviläinen: Pian koronarajoitukset eivät paina eduskunnan kuppilaakaan – haluaisi täysistunnolta pois tuomioistuimen viitanKommentti: Viisasta varovaisuutta vai kansanvallan pilkkaa? Pääministeri Marin eristi hallituksen ja kyselytunti peruuntui – oppositio jäi nuolemaan näppejään
EduskuntaPolitiikkaKoronarajoituksetAnu VehviläinenKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Eduskunta
  • Eilen11:08
    Sanna Marin

    Kirja: Sanna Marin teki Nato-aloitteen – järkyttyi Niinistön vastauksesta

  • 31.10.19:52
    Politiikka

    Keskustan Ovaska varoittaa Länsirata-kuntia kustannuksista – "Vastuutonta"

  • 31.10.16:34
    Politiikka

    Hallitus haluaa kieltää kauppojen omien tuotemerkkien suosimisen

  • 29.10.14:45
    Politiikka

    PS kieltää perheenjäsenen palkkaamisen avustajaksi ensi kaudella – Mäkelä: Sukulaisen palkkaaminen kyseenalaista

  • 28.10.15:26
    Leena Meri

    Oikeuskansleri: Ministeri Meren eheytyshoitopuheet osin harkitsemattomia