Turkin Istanbulissa tapahtuneissa kahdessa räjähdyksessä on kuollut uusimpien tietojen mukaan 38 ihmistä, joista suurin osa on poliiseja. Onnettomuudessa haavoittui 166 ihmistä.
Maan sisäministeri Süleyman Soylu kertoi aiemmin, että ainakin 27 kuolleista on poliiseja ja kaksi siviilejä.
Soylun mukaan poliisi on ottanut kiinni 10 ihmistä, joiden epäillään liittyvän eilen tehtyihin iskuihin. Ministerin mukaan räjähdyksien uskotaan liittyvän toisiinsa. Räjähdykset tapahtuivat Besiktasin jalkapallostadionin ulkopuolella sekä stadionin läheisessä puistossa.
Soylun mukaan ensimmäinen, stadionin ulkopuolella tapahtunut räjähdys oli autopommi. Toinen räjähdyksistä oli itsemurhaisku, jossa tekijä räjäytti itsensä poliisien keskellä. Räjähdyksien välillä oli 45 sekuntia.
Viranomaiset eivät ole ottaneet kantaa iskujen tekijöihin tai tekijään. Minkään ryhmittymän ei ainakaan toistaiseksi tiedetä ilmoittautuneen tekijäksi.
Soylun sanoi pian iskujen jälkeen, että iskut oli kohdistettu mellakkapoliiseja vastaan. Hänen mukaansa räjähteillä täytetty auto räjähti stadionin ulkopuolelle parkkeeratun poliisibussin luona.
Turkin presidentti Recep Tayyip Erdogan sanoi puolestaan pian räjähdyksien jälkeen, että iskuilla haettiin mahdollisimman suurta tuhoa. Jalkapallojoukkue Besiktas oli aiemmin illalla pelannut stadionilla bursalaista Bursasporia vastaan. Besiktasin jalkapallojoukkueen tiedotteen mukaan yksikään fani tai pelaaja ei loukkaantunut räjähdyksissä.
Erdogan sanoi tiedotteessaan, että Istanbulissa on jälleen todistettu terrorismia, joka polkee maahan arvoja ja moraalia. Erdogan oli räjähdyksien aikaan asunnollaan, joka sijaitsee Tarabyan naapurustossa Istanbulissa.
