Hyppää pääsisältöön
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Julkaisupäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta ja kehitys
  • Jaakko Hietanen
    Head of Digital Development
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • Makuja
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
MTV Uutiset on sitoutunut noudattamaan Journalistin ohjeita
  • Julkisen sanan neuvosto (JSN)
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista

Israelin parlamentti on hajotettu, maahan neljännet vaalit kahden vuoden sisään

2:03Ensimmäinen kaupallinen lento lensi Israelista Arabiemiraatteihin merkiten maiden suhteiden normalisoitumistaKatso myös video: Ensimmäinen kaupallinen lento lensi Israelista Arabiemiraatteihin.
Julkaistu 23.12.2020 05:54

MTV UUTISET – STT

Israelin parlamentti on hajotettu ja maassa järjestetään neljännet parlamenttivaalit kahden vuoden sisään.

Pääministeri Benjamin Netanjahun ja hänen kilpakumppaninsa, puolustusministeri Benny Gantzin johtama koalitio ei onnistunut käsittelemään vuoden 2020 budjettia laissa määrättyyn määräaikaan mennessä. Netanjahun luotsaamalla Likudilla ja Gantzin johtamalla Sininen ja valkoinen -liittoumalla oli tiistain ja keskiviikon väliseen keskiyöhön aikaa saada budjetti läpi. 

Maanantaina parlamentti eli knesset äänesti aloitteesta, joka olisi israelilaislehti Haaretzin mukaan mahdollistanut, että tämän vuoden budjetti olisi voitu hyväksyä joulukuun loppuun mennessä ja seuraavan vuoden budjetti tammikuun alussa. Aloite ei kuitenkaan mennyt läpi.

Seuraavia vaaleja varjostavat korruptiosyytteet ja korona

Parlamentti oli ollut matkalla kohti hajoamista jo viikkoja. Koalition yhteistyötä ovat heikentäneet epäluottamus ja katkeruus.

Tiistai-iltana tunteja ennen määräaikaa Netanjahu sanoi, ettei haluaisi päätyä uusiin vaaleihin, mutta lisäsi, että hänen puolueensa voittaisi tulevat vaalit, kirjoittaa Haaretz.

Aiemmissa kolmissa vaaleissa Netanjahun vaalikamppailua ovat varjostaneet korruptiosyytteet.

Syytteiden käsittelyn lisäksi uudelleenvalintaa varjostaa koronaviruspandemia.

Haaretzin mukaan seuraavat vaalit järjestetään 23. maaliskuuta. Nykyinen hallitus muuttuu siirtymähallitukseksi.

Horjuva koalitio päätti pitkän kriisin

Hallituksen muodostamiseen liittyvät ongelmat johtivat aiemmin vaalien uusimiseen kerta toisensa jälkeen. Kompromissi saavutettiin keväällä, kun vaaleissa mittaa toisistaan ottaneet maan pitkäaikainen pääministeri Netanjahu ja Gantz sopivat koalitiohallituksesta, jossa he jakavat pääministerivastuun.

Netanjahun on ollut määrä olla pääministerinä ensimmäiset 18 kuukautta. Tuona aikana Gantz taas toimii eräänlaisena varamiehenä. Tämän jälkeen heidän on ollut tarkoitus vaihtaa rooleja päikseen puolivälissä kolmevuotista hallituskautta.

Netanjahun ja Gantzin koalitiohallitus sopi keväällä, että hallitus pyrkisi tarjoamaan Israelille paljon kaivattua tasapainoa maan poliittisen lähihistorian pisimmän kriisin jälkeen ja koronapandemian kiihtyessä myös Israelissa.

Sopimukseen leivottiin useita ehtoja, jotka voisivat johtaa automaattisesti koalition hajottamiseen. Näihin lukeutui myös epäonnistuminen budjetin hyväksymisessä.

Netanjahun kriitikot syyttävät tämän käyttävän budjettia poliittiseen taktikointiin. Heidän mukaansa Netanjahu ei hyväksy budjettia, jotta hän ei joutuisi antamaan pääministerivastuuta sovitusti Gantzille hallituskauden puolivälissä.

IsraelUlkomaat

Lisää aiheesta:

Israelin entisen presidentin poika valittiin presidentiksi – hallituskuvioiden umpisolmun ratkominen venyi viime hetkilleIsrael äänestää taas – Netanjahu toivoo rokotuskampanjasta ääniharavaaIsraelissa edessä neljännet vaalit kahden vuoden sisään – "hallitus oli vähän tällainen pakkoliitto alun alkaenkin"Israel lipuu lähemmäs uusia vaaleja – päättäjät hylkäsivät aloitteen, joka olisi lykännyt budjettipäätöksen takarajaaMääräaika paukkui – Israeliin kolmannet vaalit vuoden sisään Israelissa ennennäkemätön tilanne – vaalivoittaja Netanjahu ei onnistunut muodostamaan hallitusta, edessä uudet vaalit

Tuoreimmat aiheesta

Israel
  • Eilen16:25
    Gaza

    Trumpin ja Netanjahu tapasivat Floridassa

  • 28.12.10:17
    Somalia

    Times of Israel: Hätäistunto YK:n turvallisuusneuvostossa Israelin päätöksen takia

  • 27.12.10:20
    Somalia

    Israel tunnusti ensimmäisenä Somalimaan itsenäisyyden – presidentti Suomen kansalainen

  • 25.12.15:07
    Ulkomaat

    Israelin mukaan siirtokuntien laajentamisen arvostelu syrjii juutalaisia

  • 24.12.20:56
    Gaza

    14 maata tuomitsi Israelin siirtokuntien laajentamisen Länsirannalla