Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Israelin asevoimien komentaja otti vastuun Hamasin yllätyshyökkäyksestä 2023: Eroaa

Israelin asevoimien komentaja Herzi Halevi 14. elokuuta.
Israelin asevoimien komentaja Herzi Halevi 14. elokuuta.AFP / Lehtikuva
Julkaistu 21.01.2025 17:21(Päivitetty 21.01.2025 17:24)

MTV UUTISET – STT

Israelin asevoimien komentaja Herzi Halevi eroaa tehtävästään. 

Kenraaliluutnantti Herzi Halevi kertoo erokirjeessään ottavansa vastuun epäonnistumisista, jotka mahdollistivat äärijärjestö Hamasin yllätyshyökkäyksen lokakuussa 2023.

Halevi sanoo jättävänsä asevoimat hetkellä, jolloin ne ovat yltäneet merkittäviin onnistumisiin. Hän viittasi Hamasin hallussa olevien panttivankien vapauttamiseen.

– Kaikkia sodan tavoitteita ei ole saavutettu. Armeija jatkaa taistelua hajottaakseen Hamasin ja sen kyvyn hallita vielä perusteellisemmin, ja varmistaakseen panttivankien paluun, Halevi sanoi asevoimien julkaisemassa kirjeessä.

Halevi jättää tehtävänsä 6. maaliskuuta. Hän kertoo siirtävänsä komennon seuraajalleen siihen mennessä ja keskittyvänsä jäljellä olevina viikkoinaan Hamasin yllätyshyökkäyksen tutkinnan valvomiseen.

Myös toinen sotilasjojohtaja jättää tehtävänsä

Myös Israelin eteläisen sotilasalueen johtaja, kenraalimajuri Yaron Finkelman ilmoitti tiistaina erostaan. Gaza kuuluu eteläisen sotilasalueen vastuulle.

– Lokakuun 7. päivänä en onnistunut puolustamaan läntistä Negeviä ja sen rakkaita ja sankarillisia asukkaita. Tämä epäonnistuminen on piirtynyt mieleeni loppuelämäkseni, Finkelman sanoi.

Finkelman kertoi halunneensa velvollisuudentunnosta johtaa sotaa Hamasia vastaan.

Hamasin hyökkäyksen jälkeen Israel aloitti Gazassa sotatoimet, jotka ovat kestäneet 15 kuukautta. 

Viime viikolla Israel ja Hamas pääsivät viimein sopimukseen aselevosta, joka astui voimaan sunnuntaina. 

Halevi ja Finkelman siis ilmoittivat eroaikeistaan vain pari päivää aktiivisten sotatoimien päättymisen jälkeen.

Hyökkäys herätti ihmetystä

Hamasin hyökkäys Gazasta Israeliin lokakuussa 2023 yllätti Israelin turvallisuusviranomaiset. 

Hyökkäyksessä sai surmansa Israelin viranomaisten mukaan noin 1 200 ihmistä, mikä tekee siitä Israelin historian verisimmän hyökkäyksen. 

Hamas ja muut palestiinalaiset äärijärjestöt ottivat myös Gazaan 251 panttivankia, joista osa on edelleen siellä.

Hyökkäys herätti järkytyksen lisäksi Israelissa myös runsaasti kritiikkiä, sillä palestiinalaistaistelijat onnistuivat tunkeutumaan Israeliin siitä huolimatta, että Gazan raja on tarkasti vartioitu ja varustettu huipputeknologialla. 

Taistelijat pystyivät myös tunkeutumaan Israelin asevoimien tukikohtaan.

Lue myös: 

Ensimmäiset israelilais- ja palestiinalaisvangit pääsivät perheidensä luo – katso koskettavat jälleennäkemiset

Gazaan pääsi aselevon myötä satoja avustusrekkoja – myös vankienvaihto käynnistyi

Lisää aiheesta:

Israel pohtimassa hyökkäyksen laajentamista Gazassa: Qatar tyrmää Netanjahun väitteetSotilaslähteet: Israel valmistautuu laajentamaan sotaaBlinken kehotti Hamasia hyväksymään aseleposopimuksen Gazaan heti – myös muistutus IsraelilleWSJ: Israelin surmaamien Hamas-taistelijoiden määrä kaukana tavoitteesta – siviilejä kuollut yli 25 000 Israel laajentaa maaoperaatiotaan koko Gazan kaistalle: "Missään ei ole turvallista"Tietoliikenneyhteydet Gazassa jälleen poikki – MTV seuraa sotaa
Israelin ja Hamasin sotaIsraelHamasKuolemaMaailmanpolitiikkaGazaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Israelin ja Hamasin sota
  • 10:44
    Hamas

    Oliko Gazan tulitauko tässä? MTV Uutisten Niko Nurminen: "On palattu klassiseen murheellisen asetelmaan"

  • 10:00
    Gaza

    Trump vakuuttaa Gazan aseleposopimuksen pitävän Israelin iskuista huolimatta

  • Eilen10:15
    Donald Trump

    Trump julisti Gazaan rauhan – tällaista valtataistelua siellä käydään nyt

  • 18.10.23:12
    Gaza

    Netanjahu aselevon toisesta vaiheesta: "Gazan sota päättyy"

  • 18.10.14:49
    Gaza

    Israel vaihtoi Hamasin kanssa ruumiita ja iski "keltaisen viivan" ylittäneeseen bussiin aselevosta huolimatta – 9 kuoli