Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Israel iski kouluun Gazassa, ainakin 30 kuollut – uusi evakuointikäsky annettu

Moni kotiseudultaan paennut oli hakenut koulurakennuksesta turvaa.
Moni kotiseudultaan paennut oli hakenut koulurakennuksesta turvaa.IMAGO/APAimages/ All Over Press
Julkaistu 27.07.2024 14:32

STT

Toimittajan kuva
Katariina Taleva

katariina.taleva@mtv.fi

Suurin osa loukkaantuneista on myös vakavasti loukkaantuneita.

Ainakin 30 kuoli, kun Israel iski koulurakennuksen Deir al-Balahissa Gazan keskiosassa lauantaina. Kuolleiden lisäksi ainakin 100 on loukkaantunut ja suurimman osan loukkaantuneen vammat ovat vakavia, kertoo Haaretz-lehti.

Tarkkaa kuolleiden tai loukkaantuneiden määrää ei vielä tiedetä, mutta Haaretz kertoo, että koulurakennuksesta oli hakenut turvaa kotiseudultaan paenneet palestiinalaiset.

Israel antanut uuden evakuointikäskyn

Israelin armeija on antanut tänään lauantaina uuden evakuointikäskyn Khan Yunisin kaupungin asukkaille eteläisessä Gazassa.

Armeija on käskenyt osaa asukkaista siirtymään väliaikaisesti Al-Mawasiin Gazan kaistan etelärannikolle.

Israel on varoittanut toteuttavansa uusia operaatioita Khan Yunisin kaupungin alueella. Israelin armeijan mukaan sen tavoitteena on lopettaa alueelta tulevat raketti-iskut, jotka on kohdistettu Israeliin.

YK:n mukaan yli 180 000 palestiinalaista on paennut Khan Yunisista sen jälkeen, kun Israelin armeija aloitti operaation alueella maanantaina.

Maanantaina Hamasin alainen Gazan terveysministeriö kertoi, että Israelin iskut Khan Yunisin alueella olivat surmanneet ainakin 70 ihmistä, minkä lisäksi yli 200 loukkaantui. Iskut tapahtuivat pian sen jälkeen, kun Israelin asevoimat oli määrännyt osan alueesta evakuoitavaksi.

YK:n mukaan evakuointimääräykset ja lisääntyneet sotatoimet ovat vaikeuttaneet avustusoperaatioita. YK on raportoinut myös palestiinalaisalueilla vallitsevista huonoista hygieniaoloista ja vedensaannin ongelmista.

Netanjahu Yhdysvalloissa

Israelin pääministeri Benjamin Netanjahu vieraili kuluneella viikolla Yhdysvalloissa, missä hän tapasi muun muassa presidentti Joe Bidenin ja varapresidentti Kamala Harrisin.

Biden sanoi käyneensä Netanjahun kanssa yksityiskohtaisen keskustelun aseleposopimuksesta ja panttivankisopimuksesta. Hän kertoi myös nostaneensa esille humanitaarisen kriisin Gazassa, peruspalvelujen palauttamisen kriittisen tärkeyden ja siviilien suojelemisen sotilasoperaatioiden aikana.

Harris sanoi tehneensä Netanjahulle selväksi huolensa Gazassa vallitsevasta humanitaarisesta tilanteesta.

Netanjahu tapasi matkallaan myös presidenttiehdokas Donald Trumpin ja miljardööri Elon Muskin.

Trumpin mukaan asiat Lähi-idässä järjestyisivät nopeasti, jos hänet valittaisiin presidentiksi. On kuitenkin epäselvää, miten se tapahtuisi.

Lue myös:

Kirjeenvaihtaja: Biden haluaa näyttää, että hän yrittää taivutella Netanjahua tulitaukoon

Israelin ilmaisku kouluun Gazassa poltti lapsia tunnistamattomaksi – isä kertoo lapsensa tuskasta videolla

Kansainvälinen tuomioistuin: Israelin miehitys palestiinalaisalueilla on laiton

Lisää aiheesta:

Kaaos Gazan ruoka-avussa: Useita kuollut – Israel hehkutti harvinaista päätöstäänTietoliikenneyhteydet Gazassa jälleen poikki – MTV seuraa sotaaIsraelin ja Hamasin sodan tapahtumat 29.10.–30.10.2023Israelin ja Hamasin sodan tapahtumat 24.10.2023Turkin Erdogan aloittanut neuvottelut Hamasin panttivankien vapauttamiseksi – MTV seurasi sotaa IsraelissaOdotettu tulitauko Israelin ja Hamasin välillä astui voimaan yöllä – vajaan parin viikon aikana on kuollut yli 240 ihmistä
Israelin ja Hamasin sotaIsraelGazaPalestiinaUlkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Israelin ja Hamasin sota
  • Eilen06:01
    Politiikka

    Kysely: Kansa rakastaa presidenttejään – hallitukselle murska-arvio

  • ma15:19
    Saksa

    Saksa poistaa rajoituksensa aseviennille Israeliin

  • ma08:56
    Gaza

    Trumpin Gaza-suunnitelma eteenpäin? Hylkäämisellä mahdollisesti tuhoisat seuraukset

  • 15.11.10:26
    Gaza

    Guardian: USA:n uusi Gazan jakava suunnitelma on vuotanut – Suomellakin ehkä tehtävä

  • 13.11.23:26
    Israel

    Israel ilmoitti vastaanottaneensa jälleen yhden ruumiin