Nuori kertoi poliisille isän varastaneen puhelimensa; isä puolestaan kertoi ottaneensa puhelimen pois rangaistuksena.
Amerikkalaistyttö oppi oikeuksien ja etuoikeuksien eron soitettuaan poliisille vähäpätöisestä syystä. Ohiolaistyttö soitti hätänumeroon, kun isä otti häneltä puhelimen pois.
Tapaus ei ole ensimmäinen laatuaan. Kanadalaispoika soitti poliisilta apua, koska sai "huonon" joululahjan.
Nuori kertoi isän varastaneen puhelimensa
Kun poliisi saapui varkausilmoituksen saatuaan paikalle, heitä odotti 16-vuotias tyttö. Nuori kertoi isän varastaneen puhelimensa; isä puolestaan kertoi ottaneensa puhelimen pois rangaistuksena.
Tyttö intti poliisille, että hänellä "on oikeus puhelimeen". Valitettavasti poliisi ei nähnyt asiaa samalla tavalla ja selitti tytölle, että alle 18-vuotiaana puhelin on "etuoikeus, ei oikeus".
Konstaapelit jopa kehottivat tyttöä noudattamaan isänsä sääntöjä, jotta puhelin palautuisi pian.
– Puhelittoman teini-ikäisen tilasta ei ole tietoa, WCPO veisteli uutisessaan.