Isä löi ja huoritteli 14-vuotiasta tytärtään – tytär pakeni kotoa

Mies tuomittiin sakkoihin, kun hän oli pahoinpidellyt 14-vuotiasta tytärtään kahdesti vuonna 2016.
Mies oli suuttunut vuonna 2002 syntyneelle tyttärelleen ja lyönyt tätä siivousvälineellä olkavarteen ja viikkoa myöhemmin kyynärpäällä yläselkään tai hartian seudulle sekä kaatanut lattialle. Miestä syytettiin myös muusta väkivallasta, mutta ne syytteet kaatuivat.
Mies oli ei hyväksynyt tyttärensä menemisiä ja tämän epäiltyä seurustelusuhdetta 19-vuotiaan miehen kanssa. Isä oli uhannut tytärtään puukottamisella. Kun tyttö oli lähtenyt isän mielestään liian aikaisin kouluun, hän oli myös haukkunut tyttöä huoraksi.
Tyttö päätyi hakemaan apua kriisipäivystyksestä ja pääti sitä kautta lastenkotiin.
"Kertomus yksityiskohtainen ja uskottava"
Oikeus katsoi tytön useammalle viranomaiselle kertomilla tapahtumilla olevan näyttöarvoa, koska pahoinpitelyistä oli seurannut myös vammoja. Veitsellä lyömisen ja haukkumisen puolesta näyttö perustui tytön kertomaan eri viranomaisille.
Mies kiisti tapahtuneen, mutta oikeus piti tytön kertomusta uskottavana.
– Asianomistajan kertomus on ollut yksityiskohtainen ja uskottava. Asianomistaja kertomus saa myös tukea lääkärinlausunnossa todetuista vammoista ja siitä, että vammojen on lausunnossa todettu sopineen syntyneeksi asianomistajan kuvaamalla tavalla.
– Ottaen huomioon, että kysymys on ollut 14-vuotiaasta lapsesta, ei ole pidettävä todennäköisenä, että hän olisi, kuten [mies] on esittänyt, lähtenyt kotoaan ja asunut mieluummin sijoitettuna lastensuojelulaitokseen vain sen vuoksi, että saisi vapaamman elämän ja voisi tapailla huomattavasti itseään vanhempaa miestä, oikeus arvioi.
– Väkivaltaa on tapahtunut useita kertoja ja kohteena on ollut vastaajan oma, 14-vuotias lapsi. Mies on myös uhannut lastaan ja loukannut lapsensa kunniaa. Näistä syistä sakkorangaistuksen on oltava tuntuva.
Vuonna 1965 syntynyt mies tuomittiin kahdesta pahoinpitelystä, laittomasta uhkauksesta ja kunnianloukkauksesta 60 päiväsakon eli 360 euron rangaistukseen ja maksamaan tytölle 500 euroa kivusta, särystä ja tilapäisestä haitasta sekä 1 200 euroa kärsimyksestä.
Tuomio ei ole lainvoimainen.
Mainos
Mainos
Uusimmat
-
21:15
Suomalainen NHL-tähti pelottavassa tilanteessa – hirvittävä loukkaantuminen vain senteistä kiinni
-
21:12
Pääministerin tehtävästä eronnut Antti Rinne mukana Linnan juhlissa – Heta-vaimon puvun upea yksityiskohta kiinnitti huomion
-
21:11
Lisätietoa Floridan ampumisesta: Asemies avasi tulen sotilastukikohdassa, poliisi ampui tulittajan – yhteensä kolme ihmistä sai surmansa
-
21:05
Saksan sosiaalidemokraatit pysyvät hallituksessa, esittävät kuitenkin vaatimuksia – tieto on Merkelille helpotus
-
21:02
Kuka on Linnan juhlien kuningatar? Äänestä suosikkiasi!
-
21:01
Bella Forsgrén esitteli näyttävää selkätatuointiaan Linnan juhlissa – toteemipaalu edustaa identiteettiä
-
21:00
Paukkupommi heitettiin väkijoukkoon 612-kulkueessa – poliisi ottanut kiinni yhteensä 13 ihmistä mielenilmauksissa
-
20:55
Mikä oli Presidentinlinnan lattialle tipahtanut mystinen pötkylä? Presidentin kanslia vastaa: "Tieto kantautuu myöhemmin"
-
20:46
Reeta Vestman edustaa Teemu Muurimäen upeassa luomuksessa – avonainen kaula-aukko ja kultaisia yksityiskohtia
-
20:44
Jenna Laukkanen ui EM-pronssia! Suomalainen teki huiman nousun
-
20:44
Jukka Jalonen tarttui Linnan juhlien isoon teemaan – ”Tässä kun on seurannut hallituskriisiä…”
-
20:41
MTV:n erikoishaastattelu: Presidentti Niinistö ilmapiirin kiristymisestä: "Uskon, että suurin osa suomalaisista on tolkun ja maltin ihmisiä..."
-
20:36
Linnan pisimmät miehet kättelyssä – MTV Uutisten ankkuri ja Marko "Mörkö" Anttila erottuivat jonosta
-
20:18
Leijonien kapteeni Marko Anttila pääsi erikoisjärjestelyllä Linnan juhliin: ”Kaksijakoiset fiilikset”
-
20:17
Rikkoiko Soldiers of Odin poliisin kieltoa? Poliisi tutkii järjestön itsenäisyyspäivän marssin yhteyttä uusnatseihin: Samoja banderolleja ja iskusanoja
-
20:16
MTV:n uutisankkuri Jan Andersson paljasti Linnan juhlien kuuman puheenaiheen: "Narikassa aika moni puhui tästä"
-
20:10
Tutkimus selvitti, miksi niin moni haluaa rajua seksiä – tästä syystä erityisesti naiset pitävät kovista otteista
-
20:08
BBC: Useita vankilatyöntekijöitä pidätetty virastaan Yhdysvalloissa – ottivat ryhmäkuvan, jossa 30 ihmistä tekee natsitervehdyksen
-
20:06
Uskomaton 100-vuotispäivä! Veteraani Unto Nikunen iloitsee Linnan juhlissa: "Sota-aika oli aikamoista sotkua"
-
20:03
Ranskan pääministeri aikoo ajaa kiistanalaista eläkeuudistusta eteenpäin – Maassa useiden päivien suurlakot: Kouluja suljettu, satoja lentoja peruttu, metrot eivät kulje
-
Lataa lisää