Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Iran: Syyrialla on oikeus puolustaa itseään Israelin hyökkäyksiltä

6:40Asiantuntija Mika Aaltola kommentoi Trumpin päätöksiä Iranin tilanteesta – aseellinen konflikti mahdollinen
Julkaistu 11.05.2018 10:18

MTV UUTISET – Reuters

Iranin edustaja sanoi perjantaina, että Syyrialla on oikeus puolustaa itseään Israelin hyökkäyksiltä. Israelin ja Iranin välinen kiista on laajentunut sen jälkeen, kun Yhdysvallat ilmoitti irtaantuvansa Iranin ydinsopimuksesta.

Asiantuntija Mika Aaltola kommentoi videolla Trumpin päätöstä irtaantua Iranin ydinsopimuksesta.

Israel iski Iranin sotilaallisiin kohteisiin Syyriassa torstaina. Iskut tapahtuivat sen jälkeen, kun iranilaiset joukot ampuivat raketteja Israelin hallussa olevalle alueelle.

– Iran tuomitsee vahvasti (Israelin) hyökkäykset Syyriaan. Kansainvälisen yhteisön hiljaisuus rohkaisee Israelin agressioita. Syyrialla on kaikki oikeudet puolustaa itseään, uutisankkuri lainasi TV-lähetyksessä Iranin ulkoministeriön edustajaa Bahram Qasemia.

EU oli aikaisemmin tukenut Israelin oikeutta puolustaa itseään Iranin hyökkäyksiä.

Kyseessä on laajin kiistakumppaninen laajin sotilaallinen välikohtaus koskaan. Kiista on kiihtynyt sen jälkeen, kun Yhdysvaltojen presidentti Donald Trump ilmoitti Yhdysvaltojen vetäytyvän Iranin ydinsopimuksesta.

Lisää aiheesta:

Reuters: Iran ja Euroopan johtajat tapaavatIranin ja Yhdysvaltojen ydinneuvottelut peruuntuivatPresidentti Stubb kommentoi Iranin ohjusiskua IsraeliinSuomalaisasiantuntija uskoo Iranin iskevän Israelin kohteisiinIranin presidentti lataa kovia sanoja: antaa "lopullisen vastauksensa" ja uhoaa "potkaista kaikki Yhdysvaltojen joukot pois alueelta"Israelin pääministeri syyttää Euroopan maita Iranin ydinsopimuksen hyysäämisestä: "Euroopassa on niitä, jotka heräävät vasta, kun Iranin ydinohjukset iskeytyvät Euroopan maaperään"
Ulkomaat

Tuoreimmat aiheesta

Ulkomaat
  • 08:31
    Ukrainan sota

    Venäjä iski Kiovaan: Useita kuollut – lapsia haavoittunut

  • 08:09
    Donald Trump

    Trump allekirjoitti rauhansopimuksen Kuala Lumpurissa: Aasian-matka huipentuu Xi Jinpingin tapaamiseen

  • 07:52
    Pohjois-Korea

    Valtionmedia: Pohjois-Korean ulkoministeri lähtee Venäjälle

  • 06:16
    Liettua

    Pallo-ilmiö jatkuu Liettuassa: Vilnan lentoliikenne keskeytettiin

  • 06:09
    Ronald Reagan

    Ronald Reagan -mainos jurppii Trumpia pahasti: Kanadalle lisää tulleja