Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ilo ja suru elävät Merlen perheessä rinnakkain: Lapsen syntymän jälkeen saatiin huonoja uutisia

Merle Hirtentreu ja Alan Haji saivat vastikään terveen tyttölapsen, joka nimettiin Susaniksi.
Merle Hirtentreu ja Alan Haji saivat vastikään terveen tyttölapsen, joka nimettiin Susaniksi.AVA
Julkaistu 10.09.2013 11:22(Päivitetty 17.09.2013 07:34)

Erilaiset äidit -sarjan toisessa jaksossa 16.9. perheensä tarinan jakoivat Merle Hirtentreu ja hänen miehensä Alan Haji. Heidän perheensä täydentyi vastikään terveellä tyttövauvalla, Susanilla, mutta ilouutisen rinnalle Alan sai pian myös huonoja uutisia kotimaastaan Syyriasta.

Merlen, 36, ja Alanin arki lähti Susan-tytön syntymän myötä sujumaan erityisen hyvin, sillä tyttölapsi osoitti nopeasti olevansa erityisen rauhallinen lapsi. Loistava alku lapsen kanssa on kuitenkin saanut surullisia sävyjä, sillä lastensa ja muiden sukulaistensa kohtaloa Syyrian levottomuuksien keskellä murehtiva Alan on joutunut vastaanottamaan suruviestejä.

Suru-uutiset varjostavat perheen arkea

Alanin Syyriassa asuvilta sukulaisilta saatiin ilon keskelle surullisia uutisia, kun hän kuuli menettäneensä peräti kolme serkkuaan Syyrian levottomuuksissa.

– Alanin veljenpoika kuoli noin viikko sitten. Aiemmin hän kuuli toisenkin veljenpoikansa kuolleen ja muutama kuukausi sitten hänen siskonpoikansa kuoli pommi-iskussa, Merle kertoo.

Alanin lapset ovat tämänhetkisen tiedon mukaan turvassa Libanonin puolella. Lasten äidin kohtalo on Alanille kuitenkin tällä hetkellä mysteeri.

– Hänen kaksi nuorempaa lastaan on edelleen Libanonissa. Hänen ex-vaimonsa on kuitenkin palannut Libanonista Syyriaan kotikyläänsä sukulaistensa luokse ja nyt kotikylää pommitettiin, eikä hän ole nyt kuullut mitään ex-vaimostaan. Kukaan ei tiedä, että onko hän elossa. Lapset ovat nyt ihan yksin siellä Libanonissa, Merle kertoo.

Alan yrittää yhä kovasti saada järjestettyä lapsilleen turvapaikan Suomesta.

Rauhallinen lapsi jää katraan viimeiseksi

Suomessa Hirtentreu-Hajin perheellä asiat ovat kunnossa.AVA

Suru-uutisten varjostama arki on sujunut pienen tyttövauvan kanssa koko perheen onneksi hyvin. Merle on ollut jopa yllättynyt siitä, kuinka helppoa pienokaisen kanssa on toistaiseksi ollut.

– Arki on lähtenyt ihan hyvin sujumaan, hän on niin rauhallinen ja kiltti vauva, Merle kertoo.

Viiden lapsen äiti on kuitenkin vakuuttunut nyt siitä, että Susan jää perheen kuopukseksi. Alanin puolesta lapsia saisi tulla lisää.

– En tiedä, muutanko vielä mieleni, mutta tämä viimeinen raskaus alkoi tuntumaan siltä, että nyt alkaa olla jo lapsiluku täysi ja ikääkin jo sen verran, etten halua enempää lapsia. Alanin puolesta lapsia voisi tulla vaikka kymmenen vielä. Hänellä on itselläänkin 12 veljeä, hänen kotimaassaan se on ihan normaalia, Merle kertoo.

Monikulttuurisuus opitaan jo aivan pienenä

Hirtentreu-Hajin perheessä eri kulttuurit sulautuvat toisiinsa: virolaisuus, syyrialaisuus ja suomalaisuus kulkevat arjessa käsi kädessä. Syyrialainen kulttuuri, virolaiset tavat ja suomalaisuus ovat heidän perheelleen arkipäivää.

Myös kieliä on Hirtentreu-Hajin perheessä käytössä peräti neljä: viro, kurdi, englanti ja suomi. Merle puhuu lapsille viroa ja jonkin verran suomea, mutta kommunikoi Alanin kanssa englanniksi. Alan sitä vastoin puhuu kurdin kieltä ja englantia. Merle ei ymmärrä kurdia eikä Alan viroa. Suomen kielen lapset oppivat tarhassa. Näin on toimittu kaksivuotiaan Eliaksen kanssa ja myös Susan tulee tulevaisuudessa oppimaan neljä kieltä.

– Elias puhuu enemmän viroa kuin suomea. Alan sanoo, että Elias puhuu kurdia ja ymmärtää häntäkin hyvin, Merle kertoo.

Kuinka nuori sinkkuäiti selviää lapsen kanssa yksin?

Erilaiset äidit jatkuu AVAlla uusin jaksoin – tätä on luvassa!

ERILAISET ÄIDIT AVAlla maanantaisin klo 21.

Twiittaa sarjasta hashtagillä #erilaisetäidit.

Keskustele Erilaiset äidit -sarjasta ohjelman Facebook-sivulla https://www.facebook.com/erilaisetaidit .
Erilaiset äidit -juontaja Pipsa Hurmerinta: Kuinka voisin suojella lastani?

Katsomo-videon id

AVA / Heli Kuitunen

Kuvat: AVA

Lisää aiheesta:

Supernanny-äidin MS-tauti on mennyt kuvausten jälkeen pahemmaksi – perheen arki on kuitenkin muuttunut myös positiivisin tavoinLeskeksi jäänyt Ansku tuli äidiksi kumppanuusvanhemmuuden avulla – kertoo kuulumisistaan 1,5 vuotta Supernanny-kuvausten jälkeenErkki ja Tarja halusivat levittää sanomaa kumppanuusvanhemmuudesta Supernanny-ohjelman avulla – näin heidän perheellään menee nytVauvan myötä muutto uudelle paikkakunnalle ja uusperhe – Jasminen arki on muuttunut merkittävästi Supernanny Suomi -kuvausten jälkeenMTV:n kirjeenvaihtaja Mari Karppinen odottaa vauvaa – onnenkyyneleet virtasivat ensimmäisessä ultrassa: "Olemme onnekkaita, että kaikki onnistui hirveän nopeasti"Marianna "Kana" Alanen joutui synnyttämään kuolleen esikoisensa – viettää nyt äitienpäivää kahden pienokaisensa kanssa: "Välillä tulee ihan hirveä ikävä"
Lifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Lifestyle
  • 14:02
    Lääketiede

    Pieni haava johti kaikkien raajojen amputointiin – Arja sai Suomen ensimmäisen käsisiirteen

  • 11:59
    Matkailu

    Odotteletko 10 vuoden passia? Poliisilta tärkeä muistutus

  • 08:15
    Hedelmät

    Hedelmä, jota kannattaa nyt ostaa – edukas kuitupommi!

  • 06:51
    Flunssa

    Moni tekee tämän lääkevirheen flunssassa – proviisori oikaisee harhaluulon

  • 06:00
    Politiikka

    Monilla nuorilla tarve päästä "hyvään" lukioon – opetusministeriltä termille uusi määritelmä