Kahden teini-ikäisen skottitytön kerrotaan pelastaneen miehen ja pienen lapsen hukkumiselta Aberdeenshiren rannikolla Skotlannissa, uutisoi BBC. Neuvokkaat pelastajat ovat 15- ja 14-vuotiaita.
Isla Noble ja hänen siskonsa Eilidh kuulivat avunhuutoja, kun he olivat uimassa lähellä Fraseburghin satamakaupunkia maanantaipäivänä.
Tytöt havaitsivat vedessä vaikeuksissa olleen miehen, joka kannatteli olkapäillään pientä poikaansa. Isla nappasi ilmapatjan ja ui hädässä olleiden luokse ja auttoi heidät rantaan.
Rannalla mies pyörtyi ja sisarukset soittivat välittömästi hätänumeroon hälyttääkseen paikalle rannikkovartioston.
Sankarit olivat viettämässä rantapäivää koulun jälkeen
Fraseburgh Academyssa opiskelevat sisarukset olivat viettämässä rantapäivää koulun jälkeen. Mieshenkilöltä oli yksinkertaisesti loppunut voimat hankalassa tilanteessa. Onneksi Islan onnistui kiskoa molemmat ilmapatjalle makuulle sillä välin, kun Eilidh-sisko haki puhelimen.
– Luulimme aluksi, että lapsen huudot johtuivat vesileikeistä isän kanssa. Mutta sitten kuulimme isän avunhuudot, Isla kuvaili haastattelussa.
Lähistöllä oli myös Keith Gray, joka oli viettämässä piknikkiä perheensä kanssa. Myös Keith osallistui ilmapatjan kiskomiseen rannalle.
– Keith saapui paikalle ja nappasi otteen ilmapatjan kyljestä. Onnistuimme yhdessä kiskomaan heidät turvaan, Isla kiitteli.
