Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Illanvietto Tohmajärvellä päättyi verityöhön – vangituista lopulta vain toinen epäiltynä puukotuksesta

1:19Henkirikosten määrä vähentynyt vuosikymmenessäHenkirikosten määrä on laskenut verrattain tasaisesti kuluneina vuosina. Suomesta on tullut tässä mielessä siis aiempaa turvallisempi paikka.
Julkaistu 24.03.2020 12:46
Toimittajan kuva

Ville Eklund

ville.eklund@mtv.fi

Tohmajärven henkirikos siirtyy syyttäjälle arvioitavaksi. Syyttäjä päättää, nostaako hän tapauksesta syytteen ja millä rikosnimikkeellä.

Väkivallanteko tehtiin marraskuun loppupuolella Uusi-Värtsilässä sijaitsevassa omakotitalossa. Viranomaiset saivat hätäkeskuksen kautta tiedon vakavasta väkivaltarikoksesta, ja paikalle saapui poliisin lisäksi ambulanssi ja Rajavartiolaitoksen partioita. Asunnosta löytyi väkivaltaan kuollut mies.

Poliisi otti kiinni kolme miestä, joista yksi päästettiin pian vapaaksi tapahtuneeseen osattomana aikaisessa vaiheessa ja kaksi muuta vangittiin.

Riitä kärjistyi iskuun teräaseella

Melko pian myös toinen vangituista vapautettiin, sillä esitutkinnassa selvisi, että vuonna 1990 syntynyt tohmajärveläismies oli aiheuttanut vuonna 1989 syntyneen eteläkarjalaismiehen kuoleman.

Poliisin mukaan uhri ja kaksi vangituksi tullutta miestä olivat nauttineen alkoholia teosta epäillyn miehen asunnolla. Loppuillasta miesten välille oli kuitenkin syntynyt riitaa, jonka yhteydessä vuonna 1990 syntynyt mies oli iskenyt uhria teräaseella ylävartaloon kuolettavasti.

Kätki aseen ja hyppäsi kovassa humalassa rattiin

Teräaseella lyötyään mies oli poistunut paikalta autolla ennen poliisin saapumista. Mies otettiin kiinni autosta hetkeä myöhemmin, ja hänelle tehty puhalluskoe ylitti törkeän rattijuopumuksen rajan.

Teräaseen hän oli kätkenyt talon ulkopuolelle, josta poliisi sen sittemmin löysi.

Mies on kuulusteluissa myöntänyt aiheuttaneensa uhrille syntyneet vammat, mutta on kiistänyt tarkoituksenaan olleen tappaminen.

Tapauksesta on nostettava syyte viimeistään huhtikuussa.

Lisää aiheesta:

Kangasalan murhaepäiltyä vaaditaan vangittavaksi – yritti aiemmin polttaa naisystävänsä27-vuotias soitti hätäkeskukseen ja kertoi pahoinpidelleensä miehen kuoliaaksi – henkirikos syyttäjälleVanhat kaunat yltyivät, kaksikko puukotti miestä hengenvaarallisesti Joensuussa – silminnäkijän rohkea teko johdatti epäiltyjen jäljilleYksi puukotettiin yölliseen tapaamiseen tuodulla teräaseella – Kempeleen henkirikos liittyi naisten ihmissuhteisiinKaksi miestä vangittiin Tohmajärven taposta epäiltynä – ruumiissa oli väkivallan merkkejäIkämies avasi tulen murtovarasta kohti – 81-vuotias epäiltynä tapon yrityksestä
HenkirikoksetTohmajärviPoliisiRikos

Tuoreimmat aiheesta

Henkirikokset
  • Eilen19:23
    Charlie Kirk

    Katutappeluita, tappouhkauksia ja sodanjulistuksia – näin Kirkin murha näkyy Yhdysvaltain politiikassa

  • Eilen16:35
    Väkivaltarikokset

    Professori-isänsä Vihdissä murhannut mies oli syyntakeeton – yritti tappaa myös äitinsä

  • Eilen05:54
    Vihti

    Isänsä murhasta ja äitinsä murhan yrityksestä Vihdissä syytetty mies saa tuomion – on ollut mielentilatutkimuksessa

  • 12.9.15:53
    Poliisi

    Iitin veriteon nimike koventui: Teinipojan epäillään murhanneen viisikymppisen miehen

  • 12.9.13:40
    Espoo

    Äiti ammuttiin lastensa silmien edessä Espoossa – jo toinen mies vaaditaan vangittavaksi