Kärpäsen päästä pursuava "zombisieni" on ikuistunut 99 miljoonaa vuotta vanhan meripihkan sisälle.
Isäntäeläimensä "zombiksi" muuttavia uusia sienilajeja on löydetty kärpäsestä ja muurahaisesta, jotka ovat eläneet 99 miljoonaa vuotta sitten.
Hiljattain julkaistu tutkimus osoittaa, että erikoiset loissienet ovat eläneet jo dinosaurusten rinnalla. Tutkimuksesta uutisoi muun muassa CNN, joka julkaisi myös kuvan kärpäsen päästä pursuavasta sienestä meripihkan sisällä.
Löydöksen teki tutkijaryhmä Kiinan Nanjingin geologian ja paleontologian instituutista.
Hyönteiset loissienineen löydettiin Myanmarista, josta on aiemmin löydetty myös muita poikkeuksellisen hyvin säilyneitä fossiileja sisältäviä meripihkanäytteitä.
Zombiesienet innoittivat kauhusarjan
Tutkijat nimesivät tutkimuksessa kaksi aiemmin tuntematonta muinaista Ophiocordyceps-sukuun kuuluvaa sienilajia. Kyse on vanhimmista koskaan löytyneistä vastaavista sienilajeista, jotka ovat harvoin ikuistuneet isäntäeläimensä kanssa.


