Ikääntyneen työttömyys ehkä lopullista – "Suomeen tulee uusi köyhien luokka"
Ennen eläkeikää työttömiksi jäävät suomalaiset ovat vaarassa muodostaa uuden köyhien luokan. Pirjo Nikanderin johtama kolmivuotinen hanke seuraa, miten he pärjäävät.
– Samaan aikaan, kun Suomessa pyritään nostamaan eläkeikiä ja kannustetaan ihmisiä tekemään töitä mahdollisimman pitkään, neli-, viisi- ja kuusikymppisiä jää hirveästi työttömiksi. Eikä ole ollenkaan varmaa, että he pääsevät takaisin työelämään. Tutkimme tätä paradoksia juuri alkaneessa, Koneen säätiön rahoittamassa Kohti kaksitahti-Suomea? -hankkeessa, sosiaalipsykologi ja dosentti Pirjo Nikander sanoo.
"Olen nyt todellakin tajunnut, että olen liian vanha työmarkkinoilla. Olen 55-vuotias KTM, eikä mistään löydy töitä, vaikka ottaisin vastaan melkein mitä tahansa. Pitäisi vielä kärvistellä 10 vuotta ennen eläkeikää, ja mikä pahinta, eläkekertymä on naisihmisellä tässä vaiheessa vielä surkea."
Studio55.fin lukijakyselyn satoa.
Yli 270 000 euron rahoituksella tehdään käytännössä seurantatutkimusta: työllistyvätkö työttömiksi jääneet ikääntyneemmät ja mitä heille tapahtuu, jos eivät?
– On hurja kokemus lähteä siinä tilanteessa hakemaan töitä. Kun viisikymppinen lähettää työhakemuksen, siitä katsotaan vain syntymävuosi. Käytäntö ja ihmisten kokemukset ovat jotain ihan muuta kuin lainsäädäntö. Lisäksi viisikymppiseen mieheen ja naiseen suhtaudutaan työhaastatteluissa eri tavoin.
– Eriarvoistuminen näkyy Suomessa siten, että ihmisten eläkkeet tulevat olemaan jotain ihan muuta. Suomeen tulee uusi köyhien luokka monenkirjavan eläkeläisporukan kautta. Jos jäät työttömäksi 50-vuotiaana, niin sittenpä se eläke ei kartu, Nikander sanoo.
Uusimmat
-
08:19
Jarmo Kekäläinen kommentoi venäläishankintansa kohuratkaisua – "Upea asia Amerikassa"
-
08:15
Ahvenanmaalla kuvataan yhtä Suomen suurimmista elokuvatuotannoista – ohjaaja Tiina Lymille Myrskyluodon Maija on ollut pitkä projekti: "Tuntui tärkeältä tehdä tämä"
-
08:15
Suomalaistähtien karu arki Yhdysvaltojen ammattilaiskiertueella: "Rahan takia siellä ollaan"
-
08:15
Prinssi Harry kuvaili oikeudessa olleensa lehdistön hyökkäyksen kohteena koko ikänsä: "Kuinka paljon enemmän verta..."
-
07:50
ISW: Todisteiden, järkeilyn ja retoriikan perusteella Venäjä vaurioitti Kahovkan patoa – MTV seuraa sotaa
-
07:31
HIFK hankki kohutun NHL-superlupauksen – Ville Peltonen näkee Aron Kiviharjussa, 17, hyvin harvinaisia piirteitä
-
07:29
Brasilian maajoukkue ryhtyy historialliseen tempaukseen – muutos tulee huomattavaksi
-
07:23
Pikku Kakkoselta koskettava muistoteksti edesmennelle Jaakko Loukkolalle: "Jäämme kaipaamaan sinua"
-
07:22
Tätä salaattia ei kannata ostaa valmiina kaupasta! Kari Aihisen hittiohjeella teet edullisen version helposti
-
06:45
Jokerien paluu herätti fanit: hurja startti kausikorttien ja osakkeiden myyntiin – "Hyvältä näyttää"
-
06:40
Uudisasuntoja kaupataan nyt hurjilla kampanjoilla – rakennusjätti lupaa maksaa ostajan kaikki vastikekulut ensimmäiseltä kahdelta vuodelta
-
06:32
James Mayn tallissa on yksi auto, josta hän ei luopuisi – MTV:n haastattelussa "Kapteeni Hidas"
-
06:32
SM-liigan johdossa on osaamisvaje, sanoo Petteri Sihvonen – näihin miehiin osoittaa syyttävä sormi: "Miten he voisivat ymmärtää ja osata?"
-
06:29
Tutkija: Kremlin aloittama uusi aikakausi on kylmääkin sotaa vaarallisempi – "Vaikka Ukraina valtaisi alueensa, sota jatkuisi"
-
06:16
Tämän takia Ron DeSantis hyökkää opettajia, vähemmistöjä ja liberaaleja vastaan – "Hänellä on hyvät mahdollisuudet"
-
06:15
Pahamaineisessa kilpailussa tapahtui uusi kuolinonnettomuus
-
05:59
Nainen väitti joutuneensa satunnaisen yllätyshyökkäyksen uhriksi alikulkutunnelissa – toinen selitys paljastui oikeudessa
-
05:50
Yli puolet tekisi laittomista lakoista tuntuvasti kalliimpia järjestäjilleen
-
05:40
Orpo kiri Kataisen kiinni ja hätätilahallitus häämöttää: "Ei tunnu missään"
-
05:33
Anna-Katri on ensimmäinen suomalaisnainen, joka on käynyt kaikissa maailman maissa: "Itkuhan siinä nousi pintaan"
-
Lataa lisää