Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Iivo Niskasen voittoputkelle jatkoa – mestarihiihtäjä hieman ymmällään Ylen haastattelussa

6:11Niskanen luottaa Suomessa harjoittelun voimaan, eikä tukeudu korkeanpaikan leireihin ennen kisakauttaIivo Niskanen ennakoi hiihtokautta MTV Urheilulle lokakuun puolivälissä. Lehtikuva
Julkaistu 23.11.2019 13:56
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen

ossi.karvonen@mtv.fi

ossikarvonen

Iivo Niskanen voitti maastohiihdon Suomen cupin miesten 16,5 kilometrin vapaan kilpailun Rovaniemellä lauantaina. 

Niskanen nykäisi ratkaisevan eron viiden kilometrin kohdalla. Maalissa hän kukisti Ristomatti Hakolan 16,5 sekunnin erolla. Kolmanneksi ylsi Perttu Hyvärinen (+20,6). Kolmikko oli omaa luokkaansa, sillä neljänneksi tullut Juho Mikkonen hävisi Niskaselle jo puolitoista minuuttia.   

– Ei tuntunut hiihto hyvältä, mutta voitto on aina voitto. Tänään ei vain jostain syystä ollut paras vire. Ei ollut irtonaista (hiihtoa), Niskanen totesi Ylen tv-haastattelussa. 

LUE MYÖS: Myrskyvaroitus! Therese Johaugilla murskatahti heti kauden avauksessa

Huomenna on edessä perinteisen sprintti. Maailmancup käynnistyy viikon päästä Rukalla. 

– Toivotaan, että homma lähtee taas oikeaan suuntaan. Ei ihan niin hyvää kuin viime viikonloppuna, iskukykyään hieman hämmästellyt Niskanen summasi maailmancup-näkymät. 

Niskanen on hiihtänyt nyt kolme voittoa peräjälkeen, sillä  viikko sitten. sprintissä Suomen cupin avauksessa Rovaniemellä marraskuun alussa.

hän vei kaksi FIS-kisaa Oloksella
Hakola päihitti Niskasen

Lisää aiheesta:

Nyt jysähti! Iivo Niskanen hiihti suvereeniin voittoonKläbo johdatti norjalaiset kolmoisvoittoon miesten kympillä – Perttu Hyväriselle positiivinen yllätysIivo Niskaselta uran paras vapaan hiihto! Roikkui kilometrikaupalla voittajan peesissäRistomatti Hakola kohtasi Matti Heikkisen kisaladulla – "Siinä oli kaksi henkisesti lyötyä kaveria"Iivo Niskasen lyönyt Ristomatti Hakola juhli jälleen – "Katsotaan Rukalla, onko miehestä mihinkään"Yllätys: Iivo Niskanen hävisi Suomessa paraatimatkallaan, iso ero voittajaan – "Ei kestänyt happoja normaalisti"
MaastohiihtoIivo NiskanenRistomatti HakolaHiihtolajitUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

Maastohiihto
  • 08:41
    Hiihtolajit

    Suomalaishiihtäjistä kantautuu lupaavia puheita – valmentajalta kutkuttava arvio olympialaisista: "On realistista"

  • to19:31
    Doping

    Dopingista kärynnyt Victoria Carl palkittiin

  • to09:29
    Hiihtolajit

    Venäjän valituksesta uutta tietoa

  • to07:09
    Perttu Hyvärinen

    Venäläishiihtäjät yllättäen paikalla – Perttu Hyvärinen: "Erikoinen tilanne"

  • ma20:45
    Hiihtolajit

    Norjan maastohiihtosuuruus on kuollut