Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

IImastoaktivistit ovat iskeneet taideteoksia vastaan – Suomessa monet arvotaulut eivät ole lasin takana, mutta tämä voi muuttua

2:08Ilmastoaktivistit ovat iskeneet taideteoksia vastaan – Suomessa monet arvotaulut eivät ole lasin takana, mutta tämä voi muuttua Ilmastoaktivistit ovat iskeneet taideteoksia vastaan – Suomessa monet arvotaulut eivät ole lasin takana, mutta tämä voi muuttua
Julkaistu 01.11.2022 08:29
Toimittajan kuva

Kari Pyrhönen

kari.pyrhonen@mtv.fi

Toimittajan kuva

Tommi Forsman

tommi.forsman@mtv.fi

Ympäristöaktivistien iskut taidemuseoihin ovat herättäneet museot varautumaan näihin protesteihin myös Suomessa. Kansallisgallerian pääjohtajan Kimmo Levän mukaan turvatoimien kiristäminen olisi ikävä suuntaus museovieraiden kannalta.

Meillä Suomesssa monet arvoteokset ovat esillä aluperäisinä, ilman lasia. Teosten suojaamista joudutaan nyt harkitsemaan.

Hiljattain ilmastoaktivistit ovat iskeneet maailmalla muun muassa perunamuusilla Jean Claude Monetin Heinäsuovat -teokseen. Van Goghin Auringonkukat puolestaan joutui tomaattisoseiskun kohteeksi.

Kuningas Charles III:n vahanukke puolestaan sai aktivistien kakusta. Aktivistien mukaan päätavoite on kääntää ihmisten huomiota ilmastokriisiin, ei vahingoittaa taidetta.

Katso taustaa: Video: Ilmastoaktivistit heittivät Monet'n kuuluisalle taululle perunamuusia

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Kansallisgallerian pääjohtaja Kimmo Levä on toista mieltä.

– Konservaattorimme ja ammattilaisemme ovat sitä mieltä, että se vahingoittaa. Kehykset ovat vanhoja, hauraita ja arvokkaita, Levä kertoo MTV Uutisille.

Kansallisgallerian, siis Ateneumin, Kiasman ja Sinebrychoffin taidemuseon hallussa on maamme arvokkain taide. Turvatoimia voi aina kiristää, mutta johtajan mukaan tämä olisi ikävä suunta taiteen ilon äärellä.

– Euroopassakin on museoita, jotka tarkastavat jokaisen asiakkaan laukun. Me emme siihen ole menneet ja toivon, ettemme menisikään, jotta ihmiset saavat tulla mahdollisimman matalalla kynnyksellä museoon.

Katso koko uutisjuttu videolta!

Lue lisää: Automuseon lattiaan liimautuneille aktivisteille ei herunut sympatiaa – henkilökunta sammutti valot ja lähti kotiin

Lue myös: Elokapinan mielenosoittajat liimasivat itsensä Picasso-tauluun

Lisää aiheesta:

Eduskuntatalon töhrijät kiipesivät historialliseen kohteeseen TukholmassaIlmastoaktivistit heittivät keittoa van Goghin Auringonkukkia-maalauksen päälle: VankilaanHyviä uutisia rälläköidylle Lauri Viidan muistomerkille Pitkäkyntisten matkaan on lähtenyt tänä syksynä julkisia veistoksia tai osia niistä – "Meillä täysin uusi ilmiö"Elokapina ja Greenpeace vastustivat urheilumuseon näyttelyn sponsorivalintaa: "Voisi verrata siihen, että tupakkayhtiö sponsoroi syöpäsairaalaa"Video: Ilmastoaktivistit heittivät Monet'n kuuluisalle taululle perunamuusia
TaideMielenosoitusIlmastonmuutosKotimaa

Tuoreimmat aiheesta

Taide
  • 05:37
    Ruotsi

    Mystinen joukko on luonut "hiirien liikkeitä" Malmön kaduille vuosia – katso yksityiskohtaiset teokset

  • 14.9.14:24
    Musiikki

    Arppa paljastaa, kuinka hänestä tuli muusikko kouluja käymättä: "Olen ahminut"

  • 4.9.20:07
    Tanska

    Banaanista tehty vulva myytiin hurjalla summalla – ostajakin piti hintaa naurettavana

  • 4.9.07:53
    Natsi-Saksa

    Asuntoilmoitus paljasti natsien varastaman taideaarteen

  • 18.8.09:59
    Kulttuuri

    "Neuroepätyypillisyys saa katsomaan maailmaa eri tavalla" – taiteilijasisarusten erottuva elokuva ensi-illassa