Iida Vainio kertoo MTV Uutisille saaneensa tänään puhelun erottamiseensa liittyen.
Mediapersoona Iida Vainio kertoo Instagram-tarinaassan keskiviikkona 22. marraskuuta, että hänet erotettiin nikotiinipusseja myyvästä yrityksestä vihapostin vuoksi. Vainio aloitti vastikään työt yrityksen markkinointitiimissä.
Vainio kertoo MTV Uutisille saaneensa yritykseltä tänään keskiviikkona puhelun, jossa hänelle kerrottiin erottamisesta. Hänen mukaansa työt sujuivat tähän saakka hyvin.
– Yhtäkkiä sieltä soitti tänään yksi henkilö minulle. Minulla olisi ollut sopimus tammikuun loppuun, mutta hän sanoi, että tämä homma pitää nyt keskeyttää, koska yritykselle tulee niin paljon peruutuksia ja roskaviestejä, Vainio kertoo.
Lue myös: Iida Vainio kertoo ikävästä taakastaan
Vainion mukaan hänen työsopimuksessaan oli 40 päivän koeaika, jolloin työsopimus voidaan purkaa molemmin puolin. Vainio kertoo erottamisensa johtuneen nimenomaan runsaasta vihapostista.
