Ikaalisten kaupunginjohtajana toiminut mies häiriköi naisalaistaan suurella viestimäärällä pääasiassa iltaisin, öisin ja vapaa-ajalla. Pirkanmaan käräjäoikeus tuomitsi miehen työturvallisuusrikoksesta ja virkavelvollisuuden rikkomisesta sakkoihin.
Tapahtumat ajoittuvan noin yhdeksän kuukauden ajalle vuosille 2020 ja 2021.
Epäasiallisten yhteydenottojen taustalla oli Ikaalisten kaupunginjohtajana tapahtuma-aikaan työskennelleen miehen ihastuminen alaiseensa. Nainen oli hiljattain aloittanut johtotehtävissä kaupungissa.
Oikeuden mukaan mies oli muutamien kuukausien aikana yhteydessä naisalaiseensa siviilipuhelimestaan yli tuhannen viestin ja 66 puhelun verran. Yhteydenotot tapahtuivat pääosin työajan ulkopuolella.
Viesteissään mies kertoi muiden muassa vapaa-ajan tekemisistään, kehui naisen ulkonäköä ja pyrki henkilökohtaiseen kanssakäymiseen naisen kanssa.
– Oletko koskaan ajatellut, kuinka ihanaa meillä olisi, jos en olisi naimissa, mies tiedusteli naiselta eräänä yönä.
– Olet tosi kaunis, ylikaunis.
Nainen jätti vastaamatta suurimpaan osaan yhteydenotoista.
Kaupunginjohtaja irtisanoutui
Nainen kärsi esimiehensä lähentymispyrkimyksistä ja kertoi pyytäneensä tätä useita kertoja lopettamaan. Hän oli myös hakeutunut useita kertoja työterveyteen tilanteen ahdistavuuden takia.

