Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Ihan oikea joulupukki! Tamperelainen Rami, 35, ilahduttaa tänä vuonna yhtä vähäosaista perhettä – lahjoja 300 euron edestä

1:04Nämä merkit kertovat, että olet todellinen jouluihminenTunnistatko itsesi videolta? Sitten olet varmasti todellinen jouluihminen!
Julkaistu 28.11.2020 08:10

Valpuri Haapala

valpuri.haapala@mtv.fi

Rami Saari aikoo ilahduttaa tänä jouluna yhtä vähäosaista perhettä joululahjoilla. Sosiaalisessa mediassa hyväntekijää on kutsuttu ”oikeaksi joulupukiksi”.

Tamperelainen Rami Saari, 35, ei ole aina ollut jouluihminen. Aiemmin juhla edusti hänelle yksinäisyyttä, mutta omien lasten syntymisen myötä hän on oppinut taas nauttimaan joulusta ja jakamaan iloa muillekin.

Lapset ovat isänsä luona joka toinen joulu, ja joka toinen joulu Rami on vienyt joulumieltä koteihin joulupukkina – ilmaiseksi. Hän haluaa suoda pukin vähäosaisille perheille, joiden luona kuuraparta ei pääsisi aattona käymään ilman hyväntekeväisyyttä.

Viime jouluna Rami jakoi ilmaisia joulukinkkuja, jotka olivat jääneet yli työpaikalta. Samalla miehessä alkoi itää ajatus hyväntekeväisyyden jatkojalostamisesta: miten hienoa olisi, jos voisi toimia ilmaisena joulupukkina, jolla olisi mukanaan lahjoja.

Aluksi Rami ajatteli, että veisi yhden paketin per perhe. Idea kuitenkin otti tuulta alleen, ja nyt Rami aikoo tarjota yhdelle vähäosaiselle perheelle ”super deluxe” – joulupukkipaketin.

LUE MYÖS: Onko joulupukkia olemassa? Näin vastaat kolmeen lapsen vaikeaan kysymykseen

Joululahjoja 300 eurolla

Tänä jouluna Rami pyytää ensimmäisen kerran joulupukkikeikoista rahaa – tarkemmin ottaen 50 euroa per käynti. Kuudesta keikasta Ramille kertyy yhteensä 300 euroa, jolla hän aikoo ostaa lahjoja yhdelle perheelle. Summa on suunnilleen sama kuin mitä keskiverto suomalainen käyttää joululahjoihin.

Keikat myytiin loppuun noin puolessa tunnissa. Tämän jälkeen Rami julkaisi Facebookissa kirjoituksen, jossa hän etsi perhettä, joka tarvitsisi apua joulunvieton järjestämisessä. Viestejä tuli paljon esimerkiksi pitkäaikaisesta sairaudesta tai työttömyydestä kärsiviltä ihmisiltä sekä eroperheiltä, joilla on huono taloudellinen tilanne.

Rami valitsi hakijoiden joukosta yhden perheen, mutta valinta oli vaikea. Hän ehti jopa tulla katumapäälle, olisiko summa sittenkin pitänyt pilkkoa pienemmiksi osasiksi, jotta useampi perhe saisi nauttia siitä. Loppujen lopuksi Rami päätti pitää kiinni ideastaan ja antaa yhdelle perheelle joulumieltä monen edestä.

– Eilen vastasin henkilökohtaisesti kaikille, jotka eivät tulleet valituksi. Kyllä se oli surullinen hetki ja illalla olin aika kauan maissa. Siinä missä yhden perheen onni tuo iloa, pahaa mieltä tulee hetkeksi aikaa siitä, että joutuu sanomaan muille ei, koska siellä oli tosi koskettavia tarinoita.

LUE MYÖS: Lapsiperheen köyhyys kirpaisee erityisesti jouluna – perheenäiti Minna ja sosiaalityöntekijä Jenni: "Joulupuukeräyksestä saatu lahja on usein ainut, minkä lapsi saa"

"Oikean joulupukin" toiminta kerää kiitosta

rami saari joulupukkiYhdestä ylimääräisestä keikasta saatavilla rahoilla Ramin on tarkoitus parannella uutta joulupukin asuaan. Vanha katosi viime jouluna lainassa ollessaan teille tietymättömille. Kuva Ramin kotialbumista.Rami Saari

Rami päättää kohdeperheen kanssa ennen joulua, mitä hän heille ostaa joulupukin keikoista keräämällään potilla. Vanhemmat tietävät parhaiten, mitä heidän lapsensa toivovat. Ja vaikka vanhemmat aina sanovat, etteivät tarvitse lahjoja, aikoo joulupukki muistaa heitäkin.

– Kyllähän lasten pitää nähdä, että vanhempikin on ollut kiltti lapsi, Rami sanoo.

Vaikka Rami sanoo vaatimattomasti, ettei ole ”maailman paras joulupukki”, moni muu on eri mieltä. Facebookissa häntä on kutsuttu oikeaksi joulupukiksi. Myös ilman ”super deluxe” -joulupukkipakettia jääneet ovat tsempanneet Ramia ja toivoneet, että hänen kaltaisiaan joulupukkeja olisi enemmän.

LUE MYÖS: Muistatko? Vielä 1990-luvulla lapsille jaettiin koulusta "joulupussukka" – tätä se sisälsi

Lue uusimmat lifestyle-artikkelit tai lisää aiheesta joulu!

Lisää aiheesta:

"Köyhänä on kiva haaveilla", Laura ajatteli – yhtäkkiä tuntematon nainen ja mies toivat Moccamasterin kotiovelle asti: "Voiko näin hyviä ihmisiä ollakaan"Tämä perhe päätti luopua joululahjojen antamisesta toisilleen: "Tajusimme, että käytimme rahaa ja aikaa lahjoihin, joita kukaan ei oikeastaan tarvinnut tai halunnut"Helsinkiläismies ryhtyi ilmaiseksi Joulupukiksi – tarkoituksena tavoittaa perheet, joilla ei ole varaa punanutun vierailuun: "Isoin syy oli lasten joulumielen ja riemun näkeminen"Mari ostaa joka joulu tuntemattomille lapsille tismalleen samat lahjat kuin omilleen: "En ole mikään enkeli, haluan vain helpottaa omaa pahaa mieltäni"Katariinan 6-vuotias tytär ei halua joululahjoja: "Jotain on tehty vanhempana oikein, kun lapsi ajattelee noin"Lauran perhe sai jouluapua Pelastusarmeijalta: "On voimakkuutta myöntää, ettei itse pärjää"
JouluHyväntekeväisyysPerheHyvän mielen jututLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Joulu
  • Eilen10:22
    Ruoka

    Aladdin- ja Paradis-konvehtirasioihin iso muutos

  • 24.9.17:16
    Ruokakauppa

    Kolme kuukautta jouluun: Tästä syystä joulumakeisia myydään jo nyt

  • 23.9.12:49
    Lelut

    Tässä ovat vuoden 2025 parhaat lelut!

  • 23.9.12:15
    Lautapelit

    Vuoden 2025 parhaat lautapelit on nyt valittu

  • 22.9.14:47
    Juomat

    Hämmentävästä juomasta tuli ilmiö Suomessa