Kun Turkuhallin ammattinyrkkeilyillan kuuluttaja julisti, että Edis Tatlin ja Francesco Pateran EM-ottelu oli päättynyt hajaäänituomioon, Tatli ja valtaosa yleisöstä yllättyi. Hallitseva mestari oli vaikuttanut olleen ottelussa niskan päällä.
Vielä suurempi shokki seurasi, kun ottelun voittajaksi tuomariäänin 2-1 julistettiin belgialainen Patera. Tatlille tappio oli uran toinen.
– Minusta tuntui että voitin. Olin jo yllättynyt, kun ilmoitettiin, että se oli 2-1. Puhumattakaan, että tuomaristo näki vastustajan paremmaksi, Tatli kertoi.
– Ei kaveri ollut parempi.
Tatlin valmentaja Pekka Mäkikään ei voinut ymmärtää tuomariston ratkaisua. Pisteet menivät Pateralle 115-113, 112-116, 116-112.
– Hirveä pettymys. Ei Patera mun mielestä saanut mitään merkittävää aikaiseksi, Mäki sanoi ja kertoi tekevänsä protestin, vaikkei uskonutkaan sen välttämättä johtavan mihinkään.
Nyrkkeilyssä hieman kyseenalaiset tuomiot eivät ole harvinaisuuksia, mutta yleensä ne kääntyvät kotikehän nyrkkeilijän eduksi. Tällä kertaa yllättävästä ratkaisusta hyötyi 24-vuotias Patera, josta tuli näin kevyensarjan tuore Euroopan mestari.
Patera tiedettiin nälkäiseksi ja vaaralliseksi haastajaksi, mutta Tatli lähti otteluun ennakkosuosikkina. Belgialainen aloitti melko terävästi , mutta tasainen ottelu vaikutti kulkevan pääasiassa Tatlin hallinnassa eikä suomalaisen kehänurkassa koettu paniikkia. Pateran lyönnit jäivät järjestään Tatlin suojaukseen.