Valtaosa hyvinvointialueista menettelee lainvastaisesti vanhustenhuollossa, sanoo Hyvinvointiala Hali ry.
Hali ry:n hyvinvointialueille tekemän selvityksen mukaan vanhukset joutuvat odottamaan liian pitkään päästäkseen hoitopaikkaan. Selvityksessä peräti 17 hyvinvointialuetta kertoi, että heillä on asiakkaita, jotka ovat odottaneet hoivapaikkaa yli kolme kuukautta ilman lainmukaista perustetta.
14 hyvinvointialuetta puolestaan kertoi, että odotusajat ovat kasvaneet alkuvuodesta.
Sosiaali- ja terveysalan lupa- ja valvontavirasto Valviran mukaan iäkkäällä henkilöllä on oikeus saada muut kuin kiireelliset sosiaalipalvelut viimeistään kolmen kuukauden kuluessa.
Lue myös: Hoitotakuuheikennyksen pelätään nielevän rahaa säästöjen sijasta: "Ihmiset eivät jonoissa paljoa parane"
Osa hyvinvointialueista laskee odotusajan siitä hetkestä alkaen, kun päätös vanhuksen hoitopaikan saannista on tehty.
– Laki sanoo täysin selkeästi, että odotusaika lasketaan joko suullisesta tai kirjallisesta vireille tulosta, sanoo MTV:n Huomenta Suomessa vieraillut Hali ry:n johtaja Arja Laitinen.
Hänen mukaansa vanhusten odotusaika on huomattavasti pidempi, jos odotusajan laskenta aloitetaan vasta päätöksenteosta.
Asian vireille tulo lasketaan siitä hetkestä, kun ikäihminen tai hänen omaisensa on yhteydessä hyvinvointialueeseen hoivan tarpeesta.
Omaisten osattava vaatia kirjallisia päätöksiä
Huomenta Suomen keskustelussa mukana ollut vanhusasiavaltuutettu kertoo, että vanhusten omaisten tulisi saada tietoa prosessin etenemisestä kirjallisesti.
