Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
F1
F1
Etusivu
Kuljettajien pisteet
Valmistajien pisteet

Hyvä Alonso vastaan paha Alonso – nämä seikat tekevät mestarin F1-urasta poikkeuksellisen

Julkaistu 26.08.2018 08:11
Toimittajan kuva
Ossi Karvonen

ossi.karvonen@mtv.fi

@ossikarvonen
Toimittajan kuva

Mervi Kallio

mervi.kallio@mtv.fi

Fernando Alonson tähän kauteen päättyvä F1-ura pitää sisällään huippulahjakkaan kuljettajan henkeäsalpaavan hienoja suorituksia, mutta myös oikukkaan espanjalaismestarin arveluttavia tempauksia.

Pääkuvan videolla kooste Alonson F1-uran vaiheista ja asiantuntija Toni Vilanderin analyysi espanjalaistähden "pahasta" puolesta.

MAINOS

F1-kausi suorana C Morella – Belgian GP viikonloppuna

Sunnuntai: Belgian GP klo 15.55, ennakkotunnelmat klo 14.30!

Kaikki F1-kauden ajojaksot suorina C Morella.

C Moren sivulle pääset tästä

Kaksi F1-titteliä saavuttanut Alonso ilmoitti hiljattain, että tämä kausi jää hänen viimeisekseen formula ykkösissä. Hän lähtee tavoittelemaan moottoriurheilun niin sanottua triplakruunua, josta häneltä puuttuu enää Indy500-kisan voitto.

C Moren asiantuntija Toni Vilander valaisi Alonson kahta puolta lauantain aika-ajolähetyksessä.

Ensin "paha Alonso".

– Hän on aika voimakas oman edun tavoittelija. Hän on ollut paljon mukana F1-kulissien tapahtumissa: on ollut vakoilujupakoita ja hän on vuotanut sähköposteja. Hän otti voimakkaasti yhteen Ron Dennisin kanssa (McLarenilla) ja teki Ferrarille kuppikuntia. Se talli jouduttiin melkein uudestaan rakentamaan sisältä päin, Vilander kommentoi.

– Hänessä on malttamatonta äkkipikaisuutta, hän on tehnyt asioita kauhealla kiireellä ja keskittynyt paljon muihin asioihin kuin kisakuskina olemiseen. Virheelliset uravalinnat ovat vieneet häneltä menestysmahdollisuuksia.

Videolla Alonson näkemys F1-uransa parhaista kisoista ja Vilanderin analyysi Alonson "hyvästä" puolesta – ja vähän myös pahasta. Juttu jatkuu alla!

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Sitten "hyvä Alonso".

– Alonso on yksi kaikkien aikojen kovimmista kuljettajista. Hänellä on nopeutta ja koko ajan selkeä kuva siitä, mitä kisassa tapahtuu ja taktiikasta kilpailussa.

– Hänen ajolahjoissaan radalla ei ole mitään puutteita Sebastian Vetteliin tai Lewis Hamiltoniin nähden, hän oli ehkä jopa kovempi.

– Toivotaan, että hän tulee sapattivuoden jälkeen takaisin F1-sarjaan ja johonkin isoon talliin, Vilander summaa.

Lisää aiheesta:

Fernando Alonsolle kävi kuin Kimi Räikköselle – "Hän on huomannut sen""Näytti siltä, ettei Sebastian Vettel ole koskaan ajanut F1-autolla" – asiantuntija avaa Ferrari-tähden syöksykierteen todelliset syytKimi Räikkösen F1-jatkoa pohjaa jäätävä fakta – "Se on vastaus sille, kuinka paljon hänelle on kysyntää"Ferrari-pomo laukoi suoraa kritiikkiä Sebastian Vettelistä – F1-maailmanmestari hämmästyi: ”Aika raakaa!”Kimi Räikkönen viikkokausia huhumyllyn ytimessä – "Juttu sai koomisia piirteitä"Vilander yhtyi Ferrari-pomon kehuihin: "Kimissä näkyy, että haluaa olla F1:ssä"
F1Urheilu

Tuoreimmat aiheesta

F1
  • Eilen20:04
    Singaporen GP

    F1-sarjaan erikoinen uudistus

  • Eilen10:57
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen ja Cadillacin tilanteesta karu suomalaisarvio: "Aika utopistinen tavoite"

  • 14.9.22:34
    Valtteri Bottas

    Valtteri Bottaksen F1-autosta kutkuttavaa tietoa

  • 13.9.21:51
    Moottoriurheilu

    Max Verstappenille ajolupa legendaariselle radalle – oli lähellä reputtaa

  • 13.9.17:50
    Carlos Sainz

    Carlos Sainzille voitto F1-kulisseissa