Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Tv-opas
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota
Urheilu
MM-Ralli-sivujen kansikuva
MM-Ralli
Etusivu
Aikataulu ja tulokset
MM-pisteet
Valmistajien MM-pisteet

Hyundai-pomo vaatii talliltaan toimia: "Päivä oli painajainen"

IMAGO/PanoramiC/ All Over Press
Julkaistu 26.06.2022 11:25
Toimittajan kuva
Eren Gürler

eren.gurler@mtv.fi

ErenGee

Huyndai-tallin pomo Julien Moncet ei ollut lainkaan tyytyväinen tallinsa autojen esitykseen lauantaina  Kenian rallissa. Huyndait ovat kärsineet useista luotettavuusongelmista läpi koko Safari-rallin.

Sekä Ott Tänak että Thierry Neuville putosivat kärkitaistosta autojen ongelmien takia.

Tänak kärsi jo perjantaina vaihdeongelmista, ja lopulta lauantaina auto hyytyi täysin tien varteen. Neuvillen ajokki menetti tehoja perjantaina hiekan ja pölyn takia. Lauantaina belgialaisen ongelmat jatkuivat. Neuville ja kartturi Martin Wydehaeghe saivat teknisen vian korjattua siirtymällä, mutta viimeinen erikoiskoe koitui kaksikon kohtaloksi. Auto hörppäsi vettä ja moottori sammui. Kun auto saatiin taas liikkeelle, täräytti Neuville puuhun, ja matka jäi siihen.

Tallin pomo Julien Moncetin mukaan tallin pitää saada ongelmat ratkaistua.

– Päivä oli painajainen, Moncet sanoi Motorsportin mukaan.

– Ensi viikolla keskustellaan paljon. Tänä viikonloppunakin on jo keskusteltu. Tiedostamme ongelmat, ja nyt meidän pitää tiiminä reagoida ja saada tekoja aikaiseksi.

Neuville on keskeytyksestään huolimatta rallissa viidentenä, sillä keskeytyksestä rapsahtaa kokonaisaikaan vain kymmenen minuuttia lisää. Tallin toiseksi parhaiten sijoittunut on toistaiseksi Oliver Solberg, joka on ajanut surkeasti. Ruotsalainen on kahdeksantena noin puoli tuntia johtavan takana, mutta muiden epäonni on pitänyt ruotsalaisen pisteissä kiinni. Tänak on sijalla 11, reilut 41 minuuttia kärjestä.

Kalle Rovanperän

Vain kaksi Hyundaita on tällä hetkellä pisteissä kiinni, kun kilpailija Toyota porskuttaa neloisjohdossa.

LUE MYÖS: Sakkoa luvassa? Thierry Neuville oikaisi törkeästi – katso belgialaisen häikäilemätön ajolinja

Lisää aiheesta:

"Puhdasta lottoa" – MM-rallitähtien turhautumiselle saatiin vastineThierry Neuville vietti yön aivan väärässä paikassa – painajaismainen tilanne Kenian MM-rallissaMitä Hyundain WRC-talli tekee? Tähtikuski puhui aivan muuta kuin tallipomo ja Teemu SuninenPaha ulosajo toi jatkoa WRC-tähden surkealle putkelle – tallipomo pettyi: "Voisimme tietenkin huutaa hänelle"MM-ralliautossa pelottava vika: "Se vaikuttaa heidän silmiinsä" – kaksikko rysäytti ulosLipesikö mestaruus jälleen Neuvillelta? – "Emme voi menettää toivoa"
MM-ralliRalliMoottoriurheiluUrheilu

Tuoreimmat aiheesta

MM-ralli
  • 12:58
    Ott Tänak

    Supersiirto viritteillä! Lähde: Ott Tänak ja Jari-Matti Latvala keskustelleet

  • Eilen13:17
    Ralli

    Lähde: MM-ralli ison uutisen äärellä – "Viimeinen puuttuva pala"

  • Eilen10:47
    Kalle Rovanperä

    Kalle Rovanperä mielissään Juha Kankkusen linjauksesta

  • Eilen06:55
    Hyundai

    Jättitalli rämpii karmealla tavalla – asiantuntijalta lohduton näkemys: "Enpä usko, että ruvetaan"

  • ma06:58
    Kalle Rovanperä

    Kaiken nähnyt MM-rallipomo järkyttyi Kalle Rovanperän tempusta – huima arvio suomalaisesta