Hyppää pääsisältöön
TuoreimmatLiigaSääRikosPolitiikkaAsian ytimessä.doc
Uutiset
KotimaaUlkomaatRikosPolitiikkaTalousMielipiteetSää
Urheilu
LiigaMM-ralliJääkiekon MM-kisatJääkiekkoF1JalkapalloYleisurheilu
Viihde
SeurapiiritTV-ohjelmatElokuvatKuninkaallisetMusiikkiSalatut elämät
Lifestyle
RuokaTerveys ja hyvinvointiSeksi ja parisuhdeAutotHoroskooppi
Makuja
ReseptitRuokauutiset
Videot
MTV Uutiset LiveUusimmat
Muistilista
  • MTV UutisetKonepajankuja 7
    00510 Helsinki
  • Uutistoimituksen päivystys010 300 5400
  • Uutisvinkkiuutiset@mtv.fi
  • WhatsApp040 578 5504
Sisällöt
  • Tomi Einonen
    Vastaava päätoimittaja
  • Ilkka Ahtiainen
    Uutispäätoimittaja
  • Mona Haapsaari
    Toimituspäällikkö
  • Teemu Niikko
    Toimituspäällikkö, urheilu
Liiketoiminta
  • Iina Eloranta
    VP, Channels and Digital Consumption
SuomiAreena
  • Jeremias Kontio
    Vastaava tuottaja
Muut palvelut
  • MTV Katsomo
  • SuomiAreena
Asiakaspalvelu
  • MTV Uutiset -palaute
  • MTV Katsomon asiakaspalvelu
  • Tietoa yhtiöstä
  • Avoimet työpaikat
  • Mainosta MTV:ssä
  • Tietosuojalauseke
  • Käyttöehdot
EtusivuVideotTuoreimmatLuetuimmatOdota

Hyönteisen puremalla järkyttävät seuraukset – neljän lapsen äiti menetti kävelykykynsä

Hyönteisen purema aiheutti Tracey Bortoftin jalkaan palovamman kaltaisia rakkuloita.
Hyönteisen purema aiheutti Tracey Bortoftin jalkaan palovamman kaltaisia rakkuloita. MVPhotos
Julkaistu 25.10.2016 13:31

MTV LIFESTYLE

Hyönteisen purema muutti neljän lapsen äidin elämän peruuttamattomalla tavalla. Purema vei naiselta kävelykyvyn ja toi mukanaan kroonisen kivun. 

Liverpoolilainen Tracey Bortoft, 39, nautti viime vuoden toukokuussa kauniista kevätpäivästä ulkoilmassa, kun hän huomasi yhtäkkiä oikeassa pohkeessaan kaksi pistohaavaa. 

– Purema ei sattunut välittömästi, mutta se näytti kahdelta pieneltä pistohaavalta, aivan kuin käärmeen puremalta. Muutamassa minuutissa aloin voida huonosti ja minua alkoi väsyttää, Bortoft kertoo.

Kun neljän lapsen äidin terveys heikkeni entisestään ja hän alkoi voida pahoin, perhe kiidätti naisen sairaalaan. Bortoft kuvailee kokemaansa kipua pahemmaksi kuin synnytyksessä. Hänen jalkansa punoitti ja siihen ilmestyi suuria rakkuloita.

– Olin tuskainen ja sydämeni hakkasi liian nopeasti. Kiljuin lääkäreille, etteivät he koskettaisi minua, koska se tuntui niin pahalta, hän kertoo.

Bortoft joutui viettämään sairaalassa 11 päivää palovamman kaltaisten tulehtuneiden rakkuloiden vuoksi. Naiselle diagnosoitiin lyhytkestoisen muistinmenetyksen lisäksi krooninen kipuoireyhtymä fibromyalgia ja nesteen kertymistä aiheuttava lymfaturvotus. Lääkärit ovat oireista ihmeissään, eivätkä he vielä ole pystyneet selvittämään vakavien oireiden aiheuttajaa.

Nainen ei voi enää leikkiä ulkona lastensa kanssa 

Tapahtumasta on nyt jo puolitoista vuotta, mutta äiti kärsii edelleen tuntemattoman hyönteisen aiheuttamista oireista. Kovien kipujen ja kävelykyvyn menettämisen vuoksi äiti ei poistu mielellään kotoaan. 

– Olin ennen hyvin sosiaalinen, mutta nyt en halua mennä ulos. Mieheni osti minulle senioriskootterin, mutta vihaan mennä ulos sen kanssa. Olen 39, eikä minun pitäisi käyttää sitä.

Erityisen surullinen nainen on siitä, ettei voi enää leikkiä ja pelata ulkona lapsiensa kanssa.

Naisen elämä pyörii pitkälti hoitojen ympärillä, sillä hän joutuu käymään säännöllisesti ihotautilääkärillä, fysioterapeutilla ja psykologilla. Bortoft ei voi vieläkään uskoa, että yksi purema  toi hänet tähän tilanteeseen.

Lääkärit ovat ihmeissään oireista, sillä Bortoft ei ollut matkustanut ulkomailla, joten kyseessä ei voinut olla trooppinen tauti. Oireiden alkuperän selvittäminen jatkuu edelleen. 

Joskus sairauden alkuperä jää pimentoon. 

Sisältö ei valitettavasti ole saatavilla.

Lähde: Caters News, MV Photos

Lisää aiheesta:

Hyttynen puri Donnaa Kambodžassa – järkyttävät seuraukset: "Nyt vessaan käveleminenkin on vaikeaa"Lemmikkikissan harmiton raapaisu oli viedä Shirleyn hengen – nainen vaivutettiin päiviksi koomaan: "Minulla oli 50 prosentin mahdollisuus jäädä henkiin"Lääkärit diagnosoivat suun haavauman angiinaksi – olikin merkki vaarallisesta sairaudesta: "Jos en olisi mennyt lääkäriin, en olisi selvinnyt"Perheenäidillä harvinainen aivosairaus: Jo pelkkä nauraminen aiheuttaa lamaannuttavaa kipuaSyytti jalkojen puutumisesta kenkiä – urheilullinen nainen menetti liikunta- ja puhekykynsä yhdessä yössäNainen luuli kärsivänsä niskasärystä – halvaantui muutamaa tuntia myöhemmin
Mitä ihmettä?Terveys ja hyvinvointiLifestyle

Tuoreimmat aiheesta

Mitä ihmettä?
  • ma14:15
    Raha

    Ruotsalaismiehen luottokortti lakkasi toimimasta – syy yllätti virkailijatkin

  • 9.9.09:55
    Juomat

    Samppanja olikin halpaa viiniä hiilihapotettuna – viinintekijä narahti miljoonahuijauksesta

  • 8.9.20:08
    Kauneus ja tyyli

    Paulan kulmakarvojen värjäys sai epäonnisen käänteen

  • 8.9.13:15
    Asuminen

    Tiesitkö? Asuntokauppajärjestely Ranskassa on kuin vedonlyöntiä myyjän kuolemasta

  • 5.9.17:31
    Ruoka

    Vegaanin palopelastajan ensimmäinen työpäivä: 20 000 kiloa palavaa pihviä